Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Debata, koncert oraz wykład odbędą się kolejno 23, 27 i 30 stycznia.

Koncert Kołysanki Na Wieczny Sen nawiązuje do rytuału pożegnania. Spotkanie ma na celu wspominanie ludzi, pokoleń polskich Żydów, którzy byli częścią historii wielu polskich miast. Wędrówka w przeszłość będzie możliwa za sprawą muzyki i projekcji przedwojennych fotografii. Muzyka jest przewodnikiem po zdjęciach, z których na widza spoglądają twarze: matek tulących dzieci, zakochanych narzeczonych,całych pokoleń.

Projekt Kołysanki Na Wieczny Sen miał swoją premierę w 2010 roku na festiwalu Tzadik w Poznaniu. Do tej pory został zaprezentowany w wielu polskich miastach, na rynkach i w teatrach, m.in. w Białymstoku, Lublinie, Poznaniu, Sopocie, Płocku i Warszawie.

Lena Piękniewska jest wokalistką, absolwentką poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2010 roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę Wyspa, a dwa lata później Kołysanki Na Wieczny Sen (z kwartetem jazzowym Soundcheck). Jej zainteresowania oscylują pomiędzy różnymi rodzajami muzyki. Tworzy jazzowe ballady, poetyckie songi, surowe klimaty etno. Współpracuje z muzykami polskiej sceny jazzowej: Krzysztofem Dysem, Andrzejem Święsem, Radkiem Nowickim, Pawłem Szpurą, Michałem Górczyńskim, Maciejem Kocinem Kocińskim, Krzysztofem Szmańdą, Piotrem Kałużnym. Jest także aktorką kultowego warszawskiego kabaretu Pożar w Burdelu (reż. Michał Walczak).

Lenie Piękniewskiej towarzyszyć będą:

    Krzysztof Dys – fortepian
    Paweł Szpura – perkusja
    Radek Nowicki – saksofon tenorowy i sopranowy
    Andrzej Święs – kontrabas

Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

O godz. 17.30 pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbędą się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizowane przez Fundację Shalom.

Wydarzenia towarzyszące:

23 stycznia o godz. 17.30 odbędzie się wykład Auschwitz w pierwszych tygodniach po wyzwoleniu, który wygłosi dr Jacek Lachendro z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Żołnierze Armii Czerwonej zajęli tereny niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz 27 stycznia 1945 roku. W obozach Birkenau i Monowitz wyzwolenia doczekało około 7 tysięcy więźniów, w większości chorych i wycieńczonych fizycznie. Ponadto przed 27 stycznia i wkrótce potem żołnierze sowieccy oswobodzili około 500 więźniów znajdujących się na terenie kilku podobozów Auschwitz. To właśnie tych dwóch grup Ocalałych ma dotyczyć czwartkowy wykład.

Dr Jacek Lachendro przedstawi formy pomocy niesionej ocalonym w pierwszych tygodniach po wyzwoleniu obozu, realizowanej przede wszystkim przez żołnierzy Armii Czerwonej, polskie władze i instytucje oraz ochotników, głównie członków Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dr Jacek Lachendro – historyk, zastępca kierownika Działu Naukowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zajmuje się zawodowo historią i genezą obozu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także szczegółowymi tematami, takimi jak m.in. jeńcy sowieccy w KL Auschwitz, orkiestry więźniarskie, eksterminacja polskich elit w Auschwitz. Autor następujących publikacji: Zburzyć i zaorać…? Idea założenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w świetle prasy polskiej w latach 1945–1948 (Oświęcim 2007), Auschwitz od A do Z. Ilustrowana historia obozu (Oświęcim 2012), a także współautor Najnowszej historia świata (Kraków 2008).

30 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się debata Jakie konsekwencje miała trauma Zagłady dla następnych pokoleń?

Prowadzący: Adam Szostkiewicz, Polityka

Trauma Zagłady i trauma przeżycia rzuca cień na wiele pokoleń. W dyskusji wezmą udział potomkowie Ocalałych – przedstawiciele drugiego i trzeciego pokolenia. Będzie to okazja do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, do szukania odpowiedzi na pytanie, jak pamięć o Holokauście wpływa na życie tych, którzy przeżyli oraz ich potomków. Tematem rozmowy będą m.in. odczucia drugiego i trzeciego pokolenia oraz w jaki sposób poszczególne generacje pojmują pamięć Holokaustu – jako ciężar, a może cenne doświadczenie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.01.14, autor: blackrose)
Tagi: Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, wykład, koncert, debata
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia