„Biegnij chłopcze, biegnij” historia o sile, nadziei i odwadze

"Biegnij chłopcze, biegnij" to historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie. Książka została przetłumaczona na piętnaście języków.

Srulik ma osiem lat. Razem z rodzicami trafia do warszawskiego getta. Jego ojcu udaje się zbiec, a matka pewnego dnia znika, jakby za sprawą złowrogiej magii. Od tej pory chłopiec musi radzić sobie sam. Wydostaje się z getta, a jego życie zamienia się w nieustającą ucieczkę – bez celu gwarantującego bezpieczne schronienie. Srulik dołącza do grupy chłopców chowających się po lasach, znajduje tymczasowe kryjówki w domach przypadkowo spotkanych rolników, wymyka się donosicielom, kilkukrotnie trafia w ręce żołnierzy – bezlitosnych służbistów lub wyrozumiałych oficerów przymykających oko na obowiązujące przepisy. Śpi na drzewach, poluje na drobne zwierzęta, zapomina o swojej żydowskiej tożsamości – zostaje Jurkiem Staniakiem, polskim chłopcem z katolickiej rodziny. Zgodnie z poleceniem ojca za wszelką cenę stara się przeżyć kolejny dzień.

Nie potrafię o tym, co działo się w czasie wojny pisać czy opowiadać inaczej niż z perspektywy dziecka. Nie mogę mówić o tym jak dorosły człowiek, bo po prostu się tego boję. Mogę o tym myśleć tylko tak, jak pamiętam, jako dziecko.
Uri Orlev w rozmowie z Agnieszką Zagner, polityka.pl

Styl Orleva – klarowny, bezpośredni, pozbawiony emocji – hipnotyzuje i na długo zapada w pamięć.
„Kirkus Review”

Losy Srulika, choć pozornie nieprawdopodobne, zostały opowiedziane w bardzo wiarygodny sposób, który poruszy każdego czytelnika.
„Publishers Weekly”

Książki o dzieciach ratujących się z Holokaustu są często albo zbyt brutalne, albo zbyt sentymentalne. Orlevowi udało się uniknąć obu tych pułapek dzięki prostej i rzeczowej narracji.
„Booklist”

Uri Orlev (1931), właśc. Jerzy Henryk Orłowski, urodził się w Warszawie. Po wybuchu drugiej wojny światowej jego ojciec, jako lekarz i oficer rezerwy Wojska Polskiego, został wysłany na front rosyjski, a Uri, z matką i młodszym bratem, trafił do warszawskiego getta. Gdy matka Orleva została zamordowana, ciotka wysłała chłopców na polską stronę. W lipcu 1943 wszyscy troje trafili do hitlerowskiego obozu Bergen-Belzen. Po wojnie, pod koniec 1945 roku, ciotka wyprawiła chłopców z Belgii do Palestyny. Obecnie Orlev mieszka w Jerozolimie. Jest autorem ponad 30 książek przetłumaczonych na 38 języków. Pisze przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodą im. H.Ch. Andersena i Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY. Z jego bogatego dorobku w Polsce ukazały się dotychczas jedynie Wyspa na ulicy Ptasiej (1981, wyd. pol. 1990) oraz Babcia robi na drutach (1980, wyd. pol. 2009).

Na podstawie książki ukaże się również film.

Zbigniew Zamachowski, Izabela Kuna, Przemysław Sadowski, Grażyna Szapołowska, Mirosław Baka, Olgierd Łukaszewicz, Grażyna Błęcka-Kolska, Elizabeth Duda oraz bracia bliźniacy Andrzej Tkacz i gwiazda „Chce się żyć” – Kamil Tkacz. „Biegnij chłopcze, biegnij”, czyli ekranizacja bestsellerowej książki Uriego Orleva w kinach od 10 stycznia.

„Biegnij, chłopcze, biegnij” to uhonorowana Nagrodą Publiczności na 23. edycji MFF w Cottbus adaptacja światowego bestsellera autorstwa Uriego Orleva. Po premierowym pokazie festiwalowym widzowie zgotowali filmowi trwającą 15 minut owację. W obsadzie zobaczymy znakomitych polskich aktorów, takich jak Zbigniew Zamachowski, Izabela Kuna, Przemysław Sadowski, Grażyna Szapołowska, Mirosław Baka, Olgierd Łukaszewicz czy Elizabeth Duda. Po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawia się w tej produkcji Andrzej Tkacz, który wraz ze swoim bratem-bliźniakiem Kamilem (pamiętanym z głośnego „Chce się żyć”) gra główną rolę. „Biegnij chłopcze, biegnij” to prawdziwa historia Yormana Friedmana, sięgająca tragicznych czasów II wojny światowej. To opowieść o osieroconym chłopcu, który – zdany na pomoc obcych – próbuje przetrwać koszmar okupacji. Reżyserem tego poruszającego filmu jest laureat Oscara - Pepe Danquart.

Niesamowita i wzruszająca historia, która wydarzyła się naprawdę. Reżyserem filmu jest zdobywca Oscara Pepe Danquart. W międzynarodowej obsadzie plejada gwiazd polskiego kina. W roli głównej, zagranej wspólnie z bratem-bliźniakiem Andrzejem, Kamil Tkacz, którego debiut w głośnym i wielokrotnie nagrodzonym „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy zachwycił cały świat. „Biegnij, chłopcze, biegnij” to ekranizacja przetłumaczonego na 15 języków bestsellera Uriego Orleva.

Poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki (Elizabeth Duda). Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość - osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji.

„Ciężkie losy małego chłopca pośród okropieństw wojny są tak nieprawdopodobne, że ciężko uwierzyć w to, że naprawdę miały miejsce. Jednak jest to prawda. Chłopiec przeżył, jest obecnie starszym panem i chętnie opowiada swoją historię.” - Pepe Danquart, reżyser

„Scenarzyście filmu udało się stworzyć wspaniałą adaptację książki, wydobył z niej to, co najważniejsze, nie tracąc ani odrobiny jej emocjonalnego oddziaływania. Z ogromną wrażliwością i intuicją wnikliwego obserwatora utkał przygodową historię relacjonowaną przez dziecko, która chwyta widza za gardło i nie puszcza, aż do ostatniej sceny. „Biegnij chłopcze, biegnij” jest odą na cześć życia, wiary i nadziei.” - Susanne Kusche i Uwe Spiller, producenci

„To autentyczna, przejmująca historia, która wcale nie jest pesymistyczna. Historia o sile, nadziei i odwadze.” - Pepe Danquart, reżyser

Gatunek: dramat, przygodowy, wojenny
Produkcja: Polska, Niemcy, Francja, 2013
Reżyseria: Pepe Danquart („Schwarzfahrer”, „Nach Saison”)
Scenariusz: Heinrich Hadding (na podstawie bestsellera Uriego Orleva)
Obsada: Kamil Tkacz („Chce się żyć”), Andrzej Tkacz, Zbigniew Zamachowski („Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Zmruż oczy”, „Trzy kolory: Biały”, „Ucieczka z kina „Wolność””), Izabela Kuna („Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Galerianki”, „Lejdis”), Przemysław Sadowski („Układ zamknięty”, „Tylko mnie kochaj”, „Sęp”), Rainer Bock („Bękarty wojny”, „Biała wstążka”, „Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”), Grażyna Szapołowska („Pan Tadeusz”, „Różyczka”, „Karol - człowiek, który został papieżem”), Mirosław Baka („Sęp”, „80 milionów”), Jeanette Hain („Lektor”, „Niewygodna prawda”, „Hrabina”, „Młoda Wiktoria”), Olgierd Łukaszewicz („Generał Nil”, „Katyń”, „Uwikłanie”), Elizabeth Duda („Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”, „Bezdech”), Itay Tiran („Liban”).

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.01.14, autor: wanilia)
Dział literatura
Tagi: Biegnij chłopcze, biegnij, książka, kino, holokaust
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia