Wydawnictwo słowo / obraz terytoria opublikowało drugi tom Historii ciała

Wydawnictwo słowo / obraz terytoria opublikowało drugi tom Historii ciała – bogato ilustrowanej trylogii, opisującej dzieje ludzkiego ciała od renesansu aż po współczesność.

Ciało fizyczne, materialne, które można dotknąć, poczuć, obejrzeć. Naukowcy manipulują nim i wnikają w nie. Mierzą jego masę, gęstość, objętość i temperaturę. Analizują, jak się rusza i jak pracuje. Ale to ciało anatomów, fizjologów i gimnastyków radykalnie różni się od ciała, które cierpi lub się cieszy, odczuwa przyjemność i ból. Autorzy tej książki próbują przywrócić równowagę między tymi dwiema perspektywami, kładąc akcent na takie aspekty ludzkiego ciała, jak narodziny nowoczesnej medycyny anatomiczno-klinicznej i anestezji, wpływ religii na stosunek do cielesności, powstanie seksuologii, rozwój gimnastyki, sportu i higieny czy wyniszczanie ciał robotników w dobie rewolucji przemysłowej i percepcja ciała ułomnego.

Fragment Wprowadzenia:

Przenikalność granic pomiędzy ciałem-podmiotem i ciałem-przedmiotem, pomiędzy ciałem indywidualnym i ciałem zbiorowym, między wnętrzem i zewnętrzem w XX wieku stawała się coraz bardziej subtelna i złożona ze względu na bujny rozwój psychoanalizy. Ta ostatnia wykracza poza czasowe granice niniejszego tomu. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z siły tego odniesienia, choćby milczącego, w obecnych badaniach nad cielesnością. Ciało jest pewną fikcją, zespołem wyobrażeń mentalnych, nieświadomym obrazem, który tworzy się, rozpływa, przebudowuje w trakcie historii podmiotu za pośrednictwem dyskursów społecznych i systemów symbolicznych. Struktura libidinalna owego obrazu i wszystko, co ją zakłóca, ustanawiają ciało jako ciało kliniczne, jako ciało-symptom. Ze względu na ryzyko anachroniczności i trudność łączenia różnych podejść nie umieścimy tego zbioru przesłanek w centrum naszych rozważań. Jednakże tak jak w wielu współczesnych pracach, ich echo będzie słyszalne na wielu stronach, zwłaszcza tych, które Henri Zerner poświęcił ciału wyobrażanemu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.01.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Wydawnictwo słowo / obraz terytoria, Historia ciała
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia