Obraz współczesnej Rosji, gdzie władza steruje ludźmi

„Rublowka”  Walerija Paniuszkina to reportaż o podmoskiewskim rezerwacie milionerów, miejscu gdzie władza i pieniądze są sąsiadami.

Rublowka to coś więcej niż przedmieście Moskwy. To forma życia. Skupisko władzy i pieniędzy otoczone kordonem ochrony. Pozornie dostępna dla każdego – wystarczy kilkanaście milionów euro, by kupić dom w sąsiedztwie Miedwiediewa, Putina czy – jeszcze kilka lat temu – Chodorkowskiego. W ostateczności można sobie taki dom wynająć. Jednak żeby być serio traktowanym w grze o nazwie „Rublowka”, potrzebne są pieniądze. Dużo pieniędzy, by móc spędzać czas jak rasowy gracz: lato na Sardynii, zima w Courchevel, zakupy w jedynym na świecie luksusowym centrum handlowym poza miastem – Barvikha Luxury Village. I choć Rublowka oddalona jest od Moskwy zaledwie o 17 km, drogę tę czasem pokonuje się godzinami – z powodu korków, gdy do swojego domu jedzie z eskortą prezydent Putin. Świetny, ironiczny portret nowej Rosji.

Na Rublowce każdy przeżywa  stan szczególnego ukojenia. Poruszamy się powoli, a naprzeciwko nas równie powoli suną samochody klasy luks: mercedes, mercedes, maybach, mercedes, bentley, volkswagen (ups, to służba pojechała), mercedes, mercedes, maybach, mercedes…
Poruszamy się powoli, a wokół nas rozpościera się dziewiczy las. Na jego skraju reklamy zachęcają do kupna pierścionka w cenie niewielkiej posiadłości, posiadłość w cenie niewielkiego kraju, łódki w cenie niewielkiego lotniskowca albo… Możemy też wynająć pokojówkę z Filipin, która się zawsze uśmiecha, zamiata do czysta i nie wiadomo, gdzie znika na noc: pewnie sama siebie wstawia do szafy z mopami.

Tu zawsze tak było: szczególny czas, szczególna przestrzeń. Posiadłości carskiej rodziny w wieku XIX, dacze i sanatoria dla dygnitarzy partii komunistycznej w XX, pałace oligarchów w XXI. Nic się nie zmienia na tej nieobwiedzionej żadnymi granicami wyspie pomyślności zwanej Rublowką.

Walerij Paniuszkin (ur. w 1969 w Leningradzie) – Absolwent Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Moskwie. Pracował jako korespondent specjalny rosyjskiego dziennika Kommiersant i prowadzi swoją rubrykę na portalu Gazeta.ru. Rubryka ta przyniosła Paniuszkinowi w 2005 roku nagrodę Złote pióro Rosji. Jest autorem bestsellera Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy (2005;wyd. polskie  2006) oraz współautorem  książki Gazprom: rosyjska broń (2008; razem z Michaiłem Zygarem). Obie książki przetłumaczono m.in.na niemiecki, francuski, holenderski, słowacki, węgierski, ukraiński, litewski, bułgarski,  rumuński, estoński, chorwacki i wietnamski.
Materialy prasowe:
Wyd. Agora

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.11.13, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Reporterzy Dużego Formatu, Wydawnictwo Agora, Rublowka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia