Skarby Kamigaty w Muzeum Manggha w Krakowie

Wystawa Skarby Kamigaty. Japońskie barwne drzeworyty z Osaki 1780−1880 zaproponowana przez Narodowe Muzeum Historii i Sztuki z Luksemburga ukaże niezwykle ciekawy, choć pozostający nieco na uboczu fragment historii japońskiej kultury i sztuki.

Będzie jednak wydarzeniem wyjątkowym nie tylko w zakresie wystawiennictwa w Polsce, ale można się pokusić o stwierdzenie, że również w skali Europy i świata. Drzeworyty tworzone w Edo (dziś Tokio) są od końca XIX wieku niezwykle popularne na całym świecie, ale drzeworyty, które powstawały w tym samym czasie w drugim ośrodku kulturalnym dawnej Japonii : Kioto-Osaka (tzw. region Kamigata) − zwane Kamigata-e lub Osaka-e −znane są i cenione tylko przez nielicznych. Niestety nieliczne dotąd wystawy w muzeach o światowej renomie (Filadelfia, Londyn, Osaka) prezentowały ten interesujący odłam japońskiego tradycyjnego drzeworytu. Dlatego pokazanie drzeworytów tego specyficznego gatunku, z prywatnych kolekcji o światowej renomie w Muzeum Manggha dla naszej instytucji i dla publiczności stanowi niezwykłą okazję. Eksponowanie wystawy w naszej instytucji − następnej w kolejności po muzeum w Luksemburgu świadczy o pozycji Muzeum Manggha jako instytucji muzealnej.

Na wystawie „Skarby Kamigaty. Japońskie drzeworyty barwne z Osaki 1780−1880” zostanie zaprezentowanych 313 drzeworytów, autorstwa około 200 twórców, z kilku prywatnych kolekcji w Europie. Ukażą one wszystkie aspekty i kierunki wyjątkowego zjawiska w zakresie japońskiego tradycyjnego drzeworytu barwnego, jakim były „obrazki z Kamigaty” czyli Kamigata-e lub Osaka-e, czyli tworzone nie w mieście Edo, lecz innym bardzo ważnym ośrodku kulturalnym w dawnej Japonii − w rejonie Kioto i Osaki. Tematem drzeworytów z tego regionu w przeważającej mierze byli aktorzy teatru kabuki, ukazywani przez profesjonalnych artystów i twórców-amatorów o wybitnych zdolnościach z tego regionu w sposób nieco bardziej realistyczny niż to miało miejsce w Edo. Drzeworyty prezentując aktorów na scenie w ich rolach, kostiumach i makijażu, w garderobie i w życiu prywatnym stały się z kolei formą zapisu dokumentacyjnego historii teatru kabuki.

Malarze i twórcy drzeworytów sławili aktorów w drzeworytach, malowidłach i książkach ilustrowanych. Ich twórczość i nowe, specyficzne relacje społeczne, jakie wytworzyły się między wszystkimi artystami, a także odbiorcami sztuki, sprzyjały powstaniu wokół teatru bogatej i barwnej kultury, w której najważniejszym kryterium uczestnictwa było umiłowanie wartości artystycznych. W Osace rozkwit tej kultury przypadł na lata 1780−1830. Te rozmaite kierunki i aspekty kulturowe prezentują drzeworyty z Kamigaty.

Kurator wystawy: Małgorzata Martini
Aranżacja plastyczna: Masakazu Miyanaga
Projekty druków: Rafał Sosin

Skarby Kamigaty. Japońskie barwne drzeworyty z Osaki 1780−1880

Wernisaż wystawy 12 września 2014, godz. 18.00

Wystawa czynna od 13 września do 5 stycznia 2014

Materiały prasowe Muzeum Manggha

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.09.13, autor: blackrose)
Tagi: Skarby Kamigaty , Muzeum Manggha w Krakowie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Paul Weller
2
Steve Hackett
3
Ólafur Arnalds
4
Józef Skrzek
5
Wojtek Mazolewski Quintet
6
Pink Floyd
7
Lauren Spencer Smith
8
Daniel Blumberg
9
The Teskey Brothers
10
The Storyteller
1
Rebecca Lenkiewicz
2
Jan Hřebejk
3
Juliusz Machulski
4
Ido Fluk
5
Samuel Van Grinsven
6
Paolo Genovese
7
Cédric Klapisch
8
Blandine Lenoir
9
Quentin Dupieux
10
Ken Scott
1
Krzysztof Garbaczewski
2
Krzysztof Pastor
3
Richard Chappell
4
Alina Moś
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Anna Kękuś
8
Sebastian Fabijański
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia