Cuda Niewidy - wystawa w toruńskim CSW

„Cuda niewidy” to druga wystawa przygotowana przez Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w ramach serii „Expanding Boundaries”, rozpoczętej w 2012 roku cyklem wydarzeń zatytułowanym „Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro”, zorganizowanych we współpracy z kalifornijskim NanoSystems Institute oraz Art+Sci Lab, UCLA w Los Angeles. Pierwszym projektem CSW w Toruniu zainicjowało dialog między sztuką, nauką i aktywizmem środowiskowym, drugi natomiast poświęcony będzie krzyżowaniu się sztuk wizualnych i stosowanych, ze specjalnym uwzględnieniem „mody wykraczającej poza konfekcję”.

„Cuda niewidy” to eksperyment wystawienniczy, w ramach którego zaprezentujemy i zanalizujemy nowatorskie działania prowadzone w obrębie sztuki, designu, mody i architektury oraz wzajmne oddziaływania zachodzące między tymi dziedzinami. Poza wystawą odbędzie się również seria wydarzeń specjalnych (w jednym lub wielu różnych miejscach). Będzie to swojego rodzaju „wystawa w procesie”, która ściśle połączy przestrzeń z ekspozycją, zbiornik z zawartością.

„Cuda niewidy” to w zamyśle wizualna podróż przez światy wyobrażone, umiejscowione na skrzyżowaniu różnych odmian kreatywności i ekspresji. Punktem wyjścia będzie twórczość Husseina Chalayana, jednego ze współczesnych projektantów podejmujących w sposób bezpośredni i niebywale trafny temat, który stanowi sedno wystawy: hybrydyzacja wiedzy oraz metody produkcji jako droga do innowacji. Poza pracami Chalayana na wystawie znajdą się również dzieła najbardziej innowacyjnych i śmiałych projektantów młodego pokolenia, których prace opisać można właśnie jako hybrydy, przekraczające granice uznawanych dotychczas kategorii. Prace, które prowokują pytania o to, gdzie kończy się strój, a zaczyna rzeźba. Gdzie kończy się to, co syntetyczne, a zaczyna to, co organiczne. Gdzie znajduje się granica, jeśli w ogóle istnieje, między kategoriami, które pozwalają nam klasyfikować i definiować różne dziedziny twórczości.

Transdyscyplinarność, krzyżowanie się dyscyplin i zapożyczenia zachodzące między różnymi dziedzinami wiedzy i ekspresji (np. sztuki, architektury, designu, mody, nauki i postępu technicznego) mogą posłużyć za pryzmat do obserwacji zachodzących obecnie szerszych zjawisk społecznych, które nasilą się jeszcze w przyszłości. Są one ściśle związane z hybrydyzacją kulturową i pojęciem transkulturalności.

Analiza tego procesu to zadanie dla sztuki, lecz w niektórych przypadkach przydatna okazać może się też moda. Dlatego wystawa „Cuda niewidy” zaprezentuje najbardziej intrygujących i nowatorskich młodych projektantów przekraczających w swojej pracy konwencjonalne granice mody na rzecz procesów twórczych, w których ubranie jest tylko jednym z elementów dzieła. Niektóre z tych dzieł można określić jako obiekty hybrydowe, ewoluujące w odniesieniu do ciała, inne można uznać za wizualizacje, koncepcje i procesy rozszerzające pojęcie mody w różnych kierunkach, np. sztuki, designu, architektury oraz innych form powstających w wyniku spotkania tych dyscyplin.

Projekt przyjmie określony zakres tematyczny i metodologiczny, będzie również odbiciem ciekawości rozumianej jako poszukiwanie, sondowanie i nieskrępowane działanie, niezbędne w przypadku jakiejkolwiek formy twórczości, a także jako fascynacja, zaskoczenie i podziw wzbudzane śmiałością kreacji. Dlatego też „Cuda niewidy” powinny stać się synonimem fascynujących działań twórczych, dzięki którym możemy przewidzieć lub wyobrazić sobie przyszłość. Pomijając możliwe różnice stylistyczne i konceptualne, w ramach projektu zaprezentowane zostaną prace, które zaciekawią również widzów, a stanie się tak dzięki dynamicznej i interaktywnej formie ekspozycji.

Otwarcie wystawy w piątek 15 marca 2013 godz. 19.
Wystawa trwa do 26 maja 2013.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.03.13, autor: paulinaedguy)
Tagi: Centrum Sztuki Współczesnej Toruń, sztuka współczesna
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia