Monika Siuda
Tajemnica Niny

„Tajemnica Niny” to debiut literacki Moniki Siudy. Na kartach książki autorka powiada historię domu dziecka, założonego przez Ninę i Kubę, którym w opiece nad gromadką dzieciaków pomagają Marta i Tomek.

Wszystko zaczyna się w momencie, gdy Marta i Tomek razem z dzieciakami robią porządki w przydomowej altance, czym wzbudzają emocje u pozostałej dwójki opiekunów. Okazuje się że Nina i Kuba skrywają jakąś tajemnicę, którą nie zamierzają się podzielić. To rozpoczyna pasmo dziwnych zdarzeń.

Historia na pozór zwyczajnego sierocińca powoli rozpędza się, tracąc przy tym znamiona rzeczywistości. Oprócz realnie rozgrywających się wydarzeń, część akcji dzieje się w snach dwójki bliźniaków, ale młodzi bohaterowie nie mają klucza do rozwiązania zagadki. Pomimo ich nadzwyczajnych zdolności, kolejne tajemnice muszą zostać rozwiązane przez pełnoletnich mieszkańców domu. Dziwne znaleziska stawiają przed Martą i Tomkiem nie lada wyzwanie. Krok po kroku usiłują dość do prawdy i dowiedzieć się dlaczego bardzo interesują one pozostałą dwójkę opiekunów?  Książka łączy elementy kryminału  z odrobiną horroru. Aby nie zdradzać za dużo napiszę lakonicznie, że dobro walczy ze złem i nic nie jest takie jakie się wydaje. Zakończenie stanowi pewne zaskoczenie – bo co prawda nie jest oryginalne, za to do samego końca nieprzewidywalne.

Monika Siuda postawiła na stopniowanie napięcia i udało się to jej w stu procentach. Dawno nie miałam w rękach tak wciągającej książki. „Tajemnica Niny” nie daje spokoju nie tylko bohaterom ale i czytelnikowi, który z ciekawością odwraca kolejne strony aby odkryć prawdę. Monika Siuda buduje napięcie, umiejętnie przeskakując między wątkami i jest to niewątpliwie jeden z jej atutów.

Intrygująca fabuła niestety ma pewne mankamenty – jest nieco przydługa. Niestety autorka ma tendencję do powtarzania się i tak np. jesteśmy cyklicznie informowani, że robi się coraz chłodniej bo idzie zima, albo, że Edi daje przyzwolenie na trzymanie za rękę przez siostrę tylko w snach. Jeszcze kilka sformułowań nieznośnie powtarza się na kartach powieści ale nie dyskredytuje to w żaden sposób autorki bo fabularny majstersztyk wynagradza te kilka powtórzeń.

Podsumowując  „Tajemnica Niny” to niezwykle udany debiut . Polecam czytelnikom szukającym w książkach przygody i tajemnicy. Stanowczo odradzam natomiast rozpoczynanie lektury w momencie podjęcia jakichkolwiek zobowiązań, bo możecie się z nich nie wywiązać, przeznaczając cały wolny czas na rozwikłanie „Tajemnicy Niny”.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 04.02.14 autor: gaba)
Dział literatura
Tagi: Tajemnica Niny, recenzja, poligraf, tajemnica
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
05.03.2014
30 lat
Katowice
Warta przeczytania!
25.02.2014
41 lat
Knurów
Akcja powieści rozgrywa się współcześnie. Bohaterami są ludzie, którzy założyli Dom dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą mieszkać z rodzicami oraz zamieszkujące Dom dzieci. W Domu pod przykrywka codziennych zdarzeń toczy się walka o coś, czego ludzie pragnęli od wieków. Wszystko zaczyna się od snu Ediego, młodego mieszkańca domu. Nie jest to zwykły sen to sen, który budzi nas w środku nocy naszym własnym krzykiem, to sen, który wywołuje ciarki, to sen, od którego dostajemy gęsiej skórki i oblewa nas zimny pot. Potem akcja rusza w jeszcze szybszym tempie, wszystko się nakręca do tego stopnia, że trudno oderwać się od lektury. Tu muszę lojalnie uprzedzić, że przerwanie czytania w nieodpowiednim momencie spowoduje wzmożoną nerwowość i brak możliwości skupienia się na pracy i codziennych czynnościach. Pani Monika doskonale stopniuje napięcie, prowadzi nas przez świat, który nie jest jak się okazuje do końca naszym światem. Nic tutaj nie wydaje się być zwyczajne, ani miejsca, ani bohaterowie. Podsumowując, bardzo udany debiut. Książka warta polecenia nie tylko dla wielbicieli książek z dreszczykiem, ponieważ wydarzenia opisane w powieści mają wymiar uniwersalny. Mogą dziać się w każdym miejscu i w każdym czasie, ponieważ najważniejsze jest to, że opowiada o przyjaźni, zaufaniu a nade wszystko o ludzkim pragnieniu. Pragnieniu, które jest tak stare jak sama ludzkość. A jakie to pragnienie to musicie Państwo odkryć sami… Czyta się bardzo płynnie i lekko. Oryginalna fabuła, ciekawie poprowadzona, bardzo realne i łatwe do wyobrażenia postacie. Wszystko to powoduje, że książkę czyta się bardzo dobrze. Ja osobiście "połknąłem ją w 2 dni".
25.02.2014
41 lat
Knurów
Super książka
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Gary Ross
3
Abby Kohn, Marc Silverstein
4
James Marsh
5
Miranda Harcourt, Stuart McKenzie
6
Hafsteinn Gunnar Sigurasson
7
Fernando Leon de Aranoa
8
Harvey Fierstein
9
Emir Kusturica
10
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
1
O'Neill Robert
2
Scottoline Lisa
3
Gleick James
4
Czernek Wojciech
5
Degórska Izabela
6
Puzyńska Katarzyna
7
Molina Antonio Munoz
8
Zurli Arael
9
Nowak Ewa
10
Asher Jay, Freeburg Jessica
1
Georges Bizet
2
Stanisław Brejdygant
3
Natalia Korczakowska
4
Piotr Jędrzejas
5
Wieniedikt Jerofiejew
6
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
7
Gabriela Zapolska
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Rodion Szczedrin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia