Pomiędzy dwoma - wystawa grafiki warsztatowej Sarah Steuer we Wrocławiu

Grafiki i rysunki stworzeń z innego świata – dziwne i mistyczne – odbite na miedzianych matrycach monstra autorstwa Sarah Steuer od 18 kwietnia zdobić będą ściany galerii Klubu pod Kolumnami. Czekają na Was niezwykłe formy graficzne pełne cudactw, legend i mitów. Wystawa „Pomiędzy dwoma” potrwa do 24 maja – zapraszamy!

Sarah Steuer to specjalizująca się w litografii i akwaforcie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Cały kwiecień młoda graficzka spędza we Wrocławiu – jest uczestniczką dziewiątej już odsłony wrocławsko-drezdeńskiej wymiany rezydencyjnej skierowanej do twórców i twórczyń pracujących w klasycznych technikach drukarskich.

Selekcja prac, które zobaczymy w Klubie pod Kolumnami, prezentować będzie zarówno dotychczasowy dorobek Sarah, jaki i efekty jej wędrówek po magicznych szlakach naszego miasta. Będzie to  jej pierwsza indywidualna wstawa! Artystka uchyli rąbka tajemnicy i pokaże cudaczne postaci przeniesione z zakątków wyobraźni na papier. Ukryte w zakamarkach kartki, zadumane z zamkniętymi oczami, oplecione tajemniczymi ornamentami zapraszają do oderwania się na chwilę od rzeczywistości. Dlatego też tytuł wystawy, „Pomiędzy dwoma”, wymaga wyjaśnienia. Symbolizuje przebywanie na stuku dwóch światów – realnego i  wyobrażonego. – wspomina kuratorka wystawy, Paulina Brelińska-Garsztka.

Artystka inspiruje się symboliką średniowieczną i tajemniczymi ornamentami. Eksponowane będą nie tylko graficzne odbitki, ale i metalowe matryce, które przypominają artystce zwierciadła czy portale. Okazuje się, że lustrzane odbicia od dawna odgrywały znaczącą rolę w historii druku. Na przykład Johannes Gutenberg, niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie, władał sztuką wykonywania luster z metalu i szkła, wierząc w ich głęboką duchową symbolikę. Wiadomo też, że według średniowiecznych wierzeń, lustrzane odbicia łączyły się z czarami i sztuką alchemii. Tak samo jak tajemnicze prace Sarah Steuer. Będzie magicznie – zapraszamy!

Pomiędzy dwoma
wystawa grafiki warsztatowej Sarah Steuer
miejsce: Klub pod Kolumnami, pl. Św. Mikołaja 21, Wrocław
wernisaż: 18.04 (czwartek), godz. 19:00
godziny otwarcia wystawy: poniedziałek-piątek od 10:00 do 20:00
→ wstęp wolny

Organizatorami wystawy i rezydencji są Wydziały Kultury dwóch miast partnerskich: Wrocławia i Drezna. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w Dreźnie, Wrocławski Instytut Kultury, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Galeria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.04.24, autor: blackrose)
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Grzegorz Dębowski
2
Mstyslav Chernov
3
Christian Petzold
4
Kaouther Ben Hania
5
Emily Atef
6
Julien Hervé
7
Jan Jakub Kolski
8
Nanni Moretti
9
Hae-yeong Lee
10
Ken Loach
1
Katarzyna Baraniecka
2
Marta Górnicka
3
reż. Mariusz Treliński
4
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
5
Gabriela Zapolska
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
8
Rodion Szczedrin
9
Michaił Bułhakow
10
Jarosław Murawski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia