Jakub Grochola i Szymon Szelc
Suche mydło / Malcolm / Mała dzika małpa

W natłoku premier i debiutów towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu i Gier w Łodzi nie może zniknąć Mydło. Jakkolwiek dziwnie to brzmi. Inicjatywa Jakuba Grocholi oraz Szymona Szelca doczekała się już trzeciego numeru i – przynajmniej dla mnie – ich stoisko to zawsze obowiązkowy przystanek podczas spacerów po strefie targowej. W tym roku obok Suchego Mydła (dlaczego suchego o tym niżej) znaleźć można było inne (mini)albumy, w które również należało się zaopatrzyć: Malcolma Jakuba Grocholi i Małą dziką małpę Szymona Szelca.

MYDŁO #3
Dalej twierdzę, że Mydło to już renomowana marka. Po debiutanckim numerze (Mydło) i jego świetnej kontynuacji (Śliskie mydło) przyszedł czas na odważne zagranie i poświęcenie numeru „suchym” żartom. Jak wspominają redaktorzy we wstępie do tej blisko stustronicowej książeczki powstała mała „encyklopedia kiepskich żartów w formie komiksowej”. Twórcy zupełnie serio potraktowali motyw przewodni raz tworząc całkiem grzeczne historie, innym razem tak nieprawdopodobne łamańce językowo-fabularne, że czytelnik nie wie czy powinien się zaśmiać z naruszających wszelkie tabu dowcipów czy odrzucić Mydło z oburzeniem. Zatem cel został osiągnięty. Do swojej listy przebojów powtarzanej od dzisiaj na każdym przyjęciu i oficjalnym spotkaniu dodałem następujące hity: historię o kaczce Piotra Wymysłowskiego, opowieść o (nie)śmiesznym komiku Anny Krztoń, Międzykomiksową Maszynę Dawida Iskry, Smutnego Człowieka Mikołaja Tkacza, wilka Agnieszki Świętek, twoją matkę Kariny Myszakiewicz oraz – tradycyjnie – przygody Niedźwiedzia i Kłody Jakuba Grocholi.

MALCOLM
Wodnego stwora Malcolma poznajemy gdy zabiera się do grania w Grand Theft Auto – Pacific Ocean. Czy trzeba lepszej rekomendacji dla tej postaci i albumu? Jakub Grochola nie poprzestaje na dobrym pomyśle inicjującym fabułę i wprowadza bohatera (wraz z jego dzielnym kompanem Sharky’m) w świat przygód – tych wodnych oraz lądowych – i konfrontuje go z Andy’m… Nie zdradzę nic więcej poza tym, że opowieść świetnie doprowadzona jest do końca, wątki sprawnie splatają się oraz współgrają. Co rusz napotykamy ciekawy żart rodem z Mydła właśnie i świetne czarno-białe rysunki. Urzekła mnie też błękitna okładka z Malcolmem na froncie oraz uroczym ptakiem na odwrocie. Mam jeden wniosek z lektury tego albumu, skierowany do tych, których historia nie wzruszy – po prostu nie macie serca.

MAŁA DZIKA MAŁPA
Album Szymona Szelca to coś zupełnie innego. Konturowe, rozmazane, czarno-białe rysunki snują smutną opowieść o tytułowej małpce. Największym walorem tego komiksu jest sposób prowadzenia fabuły: nielinearny, rozchodzący się w pewnym momencie na trzy równorzędne historie. Komiksowe puzzle składać trzeba sprawnie, bowiem każdy z wyróżnionych wątków prowadzi do innych zdarzeń i konsekwencji, wszystkie z kolei prowadzą do jednego zakończenia. Album Mała dzika małpa stworzony jest niemal bez słów, wiele tu przemilczeń i domysłów. To historia dla wszystkich widzów pokazów cyrkowych, tłumów odwiedzających „okazy” w ZOO i nadgorliwych miłośników zwierząt domowych. Czyli po trosze dla każdego z nas.

Bartłomiej Oleszek

Suche mydło (Zin)
Redakcja: Jakub Grochola i Szymon Szelc
Wydawca: Piotr Szreniawski
Wydanie: 2013

Malcolm
Scenariusz i rysunki: Jakub Grochola
Wydawca: Piotr Szreniawski i Mydło
Wydanie: 2013

Mała dzika małpa
Scenariusz i rysunki: Szymon Szelc
Wydawca: Piotr Szreniawski i Mydło
Wydanie: 2013

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 01.11.13 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, mydło, Suche mydło, Malcolm, Mała dzika małpa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Słoń
2
Koteluk Mela
3
Abradab
4
Zaryan Aga
5
Imagine Dragons
6
Tęskno
7
Turnau Grzegorz
8
Domagała Paweł
9
Ostry, Bezimienni
10
Happysad
1
Assaf Bernstein
2
Jafar Panahi
3
Meryem Benm'Barek-Aloisi
4
Sam Levinson
5
Marcelo Martinessi
6
David Lowery
7
Gustav Moller
8
Seung-wan Ryoo
9
Rainer Sarnet
10
Erik Poppe
1
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
2
Gabriela Zapolska
3
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Rodion Szczedrin
6
Michaił Bułhakow
7
Jarosław Murawski
8
Dale Wasserman
9
Hanoch Levin
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia