Jakub Grochola i Szymon Szelc
Suche mydło / Malcolm / Mała dzika małpa

W natłoku premier i debiutów towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu i Gier w Łodzi nie może zniknąć Mydło. Jakkolwiek dziwnie to brzmi. Inicjatywa Jakuba Grocholi oraz Szymona Szelca doczekała się już trzeciego numeru i – przynajmniej dla mnie – ich stoisko to zawsze obowiązkowy przystanek podczas spacerów po strefie targowej. W tym roku obok Suchego Mydła (dlaczego suchego o tym niżej) znaleźć można było inne (mini)albumy, w które również należało się zaopatrzyć: Malcolma Jakuba Grocholi i Małą dziką małpę Szymona Szelca.

MYDŁO #3
Dalej twierdzę, że Mydło to już renomowana marka. Po debiutanckim numerze (Mydło) i jego świetnej kontynuacji (Śliskie mydło) przyszedł czas na odważne zagranie i poświęcenie numeru „suchym” żartom. Jak wspominają redaktorzy we wstępie do tej blisko stustronicowej książeczki powstała mała „encyklopedia kiepskich żartów w formie komiksowej”. Twórcy zupełnie serio potraktowali motyw przewodni raz tworząc całkiem grzeczne historie, innym razem tak nieprawdopodobne łamańce językowo-fabularne, że czytelnik nie wie czy powinien się zaśmiać z naruszających wszelkie tabu dowcipów czy odrzucić Mydło z oburzeniem. Zatem cel został osiągnięty. Do swojej listy przebojów powtarzanej od dzisiaj na każdym przyjęciu i oficjalnym spotkaniu dodałem następujące hity: historię o kaczce Piotra Wymysłowskiego, opowieść o (nie)śmiesznym komiku Anny Krztoń, Międzykomiksową Maszynę Dawida Iskry, Smutnego Człowieka Mikołaja Tkacza, wilka Agnieszki Świętek, twoją matkę Kariny Myszakiewicz oraz – tradycyjnie – przygody Niedźwiedzia i Kłody Jakuba Grocholi.

MALCOLM
Wodnego stwora Malcolma poznajemy gdy zabiera się do grania w Grand Theft Auto – Pacific Ocean. Czy trzeba lepszej rekomendacji dla tej postaci i albumu? Jakub Grochola nie poprzestaje na dobrym pomyśle inicjującym fabułę i wprowadza bohatera (wraz z jego dzielnym kompanem Sharky’m) w świat przygód – tych wodnych oraz lądowych – i konfrontuje go z Andy’m… Nie zdradzę nic więcej poza tym, że opowieść świetnie doprowadzona jest do końca, wątki sprawnie splatają się oraz współgrają. Co rusz napotykamy ciekawy żart rodem z Mydła właśnie i świetne czarno-białe rysunki. Urzekła mnie też błękitna okładka z Malcolmem na froncie oraz uroczym ptakiem na odwrocie. Mam jeden wniosek z lektury tego albumu, skierowany do tych, których historia nie wzruszy – po prostu nie macie serca.

MAŁA DZIKA MAŁPA
Album Szymona Szelca to coś zupełnie innego. Konturowe, rozmazane, czarno-białe rysunki snują smutną opowieść o tytułowej małpce. Największym walorem tego komiksu jest sposób prowadzenia fabuły: nielinearny, rozchodzący się w pewnym momencie na trzy równorzędne historie. Komiksowe puzzle składać trzeba sprawnie, bowiem każdy z wyróżnionych wątków prowadzi do innych zdarzeń i konsekwencji, wszystkie z kolei prowadzą do jednego zakończenia. Album Mała dzika małpa stworzony jest niemal bez słów, wiele tu przemilczeń i domysłów. To historia dla wszystkich widzów pokazów cyrkowych, tłumów odwiedzających „okazy” w ZOO i nadgorliwych miłośników zwierząt domowych. Czyli po trosze dla każdego z nas.

Bartłomiej Oleszek

Suche mydło (Zin)
Redakcja: Jakub Grochola i Szymon Szelc
Wydawca: Piotr Szreniawski
Wydanie: 2013

Malcolm
Scenariusz i rysunki: Jakub Grochola
Wydawca: Piotr Szreniawski i Mydło
Wydanie: 2013

Mała dzika małpa
Scenariusz i rysunki: Szymon Szelc
Wydawca: Piotr Szreniawski i Mydło
Wydanie: 2013

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 01.11.13 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, mydło, Suche mydło, Malcolm, Mała dzika małpa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pawbeats
2
Kalkbrenner Paul
3
Sojka Antek
4
Arctic Monkeys
5
Celińska Stanisława
6
Lunatic Soul
7
Wilki
8
Jakubowicz Martyna
9
Basia
10
Behemoth
1
Jason Reitman
2
Xuan Liang, Chun Zhang
3
Annarita Zambrano
4
Piotr Szkopiak
5
Roman Polański
6
Brian O'Malley
7
Luciano Ligabue
8
Bill Holderman
9
Hlynur Palmason
10
Robin Campillo
1
Evans Richard Paul
2
Nosowska Katarzyna
3
Ferenz Malwina
4
Masterton Graham
5
Janiszewska Agnieszka
6
Mróz Remigiusz, Puzyńska Katarzyna, Chmielarz Wojciech, Guzowska Marta
7
Skowroński Jacek, Ulatowska Maria
8
Ornacka Ewa
9
Dobroch Bartek
10
Płoszaj Agnieszka
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
reż. Magdalena Łazarkiewicz
4
reż. Andrzej Chyra
5
reż. Krystian Lada
6
Agata Duda-Gracz
7
Łukasz Fijał
8
Eugene Ionesco
9
Dea Loher / reż. Marek Kalita
10
Manula Kalicka / reż. Alina Moś-Kerger
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia