Delphine Durand
Mój dom

NIEZWYKŁY DOM. Mój dom nie jest zwyczajną książką, którą polecić można wyłącznie najmłodszym adeptom historii obrazkowych. Lektura komiksu Delphine Durand opublikowanego nakładem wydawnictwa Entliczek prowokuje do wielu refleksji i stawiania ważnych pytań. Czy obcujemy z komiksem? Czy publikacja jest (wyłącznie) dla dzieci? Wreszcie czy w Moim domu „mieszka” konkretna opowieść, czy może jest to nieuchwytny kolaż, którego celem jest rozwiązywanie nierozwiązywalnych rebusów i poszukiwanie zagubionych wątków i postaci? Mimo wielokrotnej lektury nie będziemy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, będzie nam natomiast towarzyszyła niegasnąca przyjemność z lektury rewelacyjnej (i rewelacyjnie wydanej) opowieści obrazkowej przeznaczonej dla dzieci i/lub dorosłych.

Komiks zaprojektowany jest skrupulatnie – od okładki po ostatnie strony. Kolorowe wnętrze domu ukazane jest jako ogromne skupisko szuflad i zakamarków, w których zamieszkało różnorodne grono barwnych postaci. Przygody bohaterów śledzić można na kolejnych stronach, pod warunkiem, że w gąszczu porozrzucanych obrazków odnajdziemy kadr poświęcony właśnie naszemu ulubieńcowi. Poszukiwania utrudnia różnorodne zaprojektowanie każdej ze stron: jedna przypomina szafę, inna ekran telewizora, jeszcze inna wykracza poza znane konwencje. Autorka przełamuje też przyzwyczajenia czytelnicze: oto jedna z postaci wprost mówi, że Ogr nie mieści się na stronie a po dotarciu do końca dosadnie wygania nas „przyczepiona” do okładki Kundzia. Dodatkowo przygody Potargańca, Pana Cowieto, Rybki, Bławatka i wielu innych postaci zakończyć możemy samodzielnie – dorysowując ostatnie kadry ich historii. Dzięki tym wszystkim unikalnym zabiegom po komiks Delphine Durand sięgać można wielokrotnie, wciąż odnajdując w nim ciekawe i oryginalne rozwiązania. Sądzę – godząc zarysowane na wstępie problemy – że album jest świetną rozrywką dla każdego, kto takiej rozrywki poszukuje. Bo książka Mój dom to – jak mówią jego bohaterowie Bob i Joe – „Ubaw po pachy!”. Dla wszystkich.

Mój dom
Autor: Delphine Durand
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Entliczek
Wydanie: 2012

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 03.04.12 autor: xaoo-pl)
Dział literatura
Tagi: komiks, Entliczek, Delphine Durand
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Satyricon
2
The Killers
3
The National
4
Threshold
5
Gilmour David
6
Closterkeller
7
Amos Tori
8
Foo Fighters
9
Broken Machine
10
Madonna
1
Michael Cuesta
2
Andres Muschietti
3
Rajko Grlić
4
Sofia Coppola
5
Martin Butler, Bentley Dean
6
Justin Chadwick
7
Paweł Pitera
8
Wojciech Kasperski
9
Jim Jarmusch
10
Park Chan-wook
1
Matyszczak Marta
2
Mankell Henning
3
Archer Jeffrey
4
Cussler Clive
5
Lagercrantz David
6
Linderborg Asa
7
Posadas Gervasio
8
Roy Arundhati
9
Sparks Nicholas
10
Broom Isabelle
1
Vojtěch Štěpánek
2
Cezary Wodziński / reż. Janusz Opryński
3
Bohumil Hrabal
4
reż. Janusz Józefowicz
5
Michael Frayn
6
Marc Camoletti / reż. Krystyna Janda
7
Łukasz Czuj
8
Agnieszka Lechocińska
9
Jarosław Murawski
10
Michaił Bułhakow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia