Oniegin Puszkina na deskach Teatru Studio

27 kwietnia w Teatrze Studio będzie można zobaczyć premierowy spektakl "Oniegin" Aleksandra Puszkina w reżyserii Ireny Jun.

Eugeniusz Oniegin to człowiek znudzony życiem. Dzięki licznym podróżom miał szansę poznać smak wielkiego świata. Jednak szczęścia tam nie odnalazł. Wrócił na wieś. Tam również szczęścia nie zaznał. Uwiódł ukochaną przyjaciela, a jego postrzelił w pojedynku. Następnie wzgardził miłością pięknej Tatiany. Po latach role się odwróciły. To ona odrzuca jego uczucie. Eugeniusz Oniegin to dramat trudnych wyborów. Każda  z podjętych decyzji niesie za sobą tragiczne konsekwencje. Opowieść o tym, jak przyjaźń przegrywa z miłością, a miłość  ze śmiercią. Piękno poetyckiego języka w kunsztownym przekładzie Juliana Tuwima sprawia, że historia sprzed dwustu lat pozostaje nadal żywa.

W rolach zagrają: Tatiana – Maja Juras, Oniegin – powracający do teatru Mateusz Damięcki, Leński – Modest Rudziński, Olga – Justyna Bielecka, Poeta, a także ktoś kto może być wszystkim – Krzysztof Stelmaszyk i Irena Jun w roli Niani, mamy, ciotki.

W Onieginie najważniejsza jest miłość. A więc o miłości. O nas samych, wciąż oczekujących, szukających miłości. Ona – kocha, on odrzuca jej miłość. A kiedy, po pewnym czasie,  zakochuje się  w niej, ona, choć kochana, nadal go odtrąca.

Harlequin? Nie, romans wierszem, którego autorem jest najwybitniejszy poeta Rosji, Aleksander Puszkin. Chciałabym, żeby wiersz brzmiał jak muzyka.

Forma spektaklu? Ascetyczna. Będzie grany we foyer. Wielkie emocje blisko widza. Choć  nie bez dystansu i ironii. Obok zaangażowania, namiętności równie żywe są poczucie humoru i zabawa. Widz będzie miał wrażenie obcowania z dwiema osobami w jednym: aktorem i Puszkinowską postacią. Aktorzy będą opowiadać o swoich postaciach, czasami się w nie wcielając. Dystans i ironię zbudują także scenografia (Oniegin to teatr bez mebli, pozbawiony tzw. małego realizmu, to otwarta, umowna, ascetyczna przestrzeń) i muzyka (Modest Ruciński wykona arię Leńskiego z opery Czajkowskiego – cóż może być bardziej wzruszającego i śmiesznego jednocześnie jak opera). I wreszcie sam język, który tak bardzo odbiega od tego, jak porozumiewamy się na co dzień.

Irena Jun

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.04.14, autor: blackrose)
Tagi: Oniegin Puszkina, spektakl, Teatr Studio
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
White Lies
2
OMD
3
David Gilmour
4
Robert Plant
5
Twenty One Pilots
6
Dropkick Murphys
7
Richard Ashcroft
8
Paradise Lost
9
Orbit Culture
10
Bioscope
1
Paweł Podolski
2
Michał Kwieciński
3
Agnieszka Holland
4
Radu Jude
5
Maura Delpero
6
James Marquand
7
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
8
Solange Cicurel
9
Genki Kawamura
10
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
1
Marcin Podlewski
2
Jagoda Wochlik
3
Freida McFadden
4
Grażyna Molska
5
Renata Kuryłowicz
6
Agata Kunderman
7
Rina Kent
8
Elizabeth B. White
9
Olga Rudnicka
10
John Glatt
1
Norbert Bajan
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia