Maria Stepan
Człowiek to człowiek, a śmierć to śmierć

Śmierć śmierci (nie) równa?

O problemach współczesnego Kijowa słyszał każdy z nas, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę oznaczają one dla przeciętnego obywatela Ukrainy. Wojna trwa tam nadal, a jej konsekwencje są niewyobrażalne… Maria Stepan – dziennikarka, reporterka i korespondentka TVP, zdecydowała się na poruszenie tego trudnego i niezwykle smutnego tematu. Słowiański Wschód jest jej bardzo bliski, dlatego stara się go odkrywać nieustannie. Odbywa tam liczne podróże po to, aby na własnej skórze doświadczyć tego, co mają Ukraińcy na co dzień.

„Człowiek to człowiek, a śmierć to śmierć” jest zbiorem reportaży z Ukrainy, począwszy od zimy 2013/2014 na Placu Niezależności w Kijowie oraz później na Krymie. Zapiski tego, co widziała, bądź słyszała autorka. Bez zbędnych komentarzy czy własnych opinii. Świetna reporterska praca! Wprowadzenie czytelnika w ukraiński klimat w taki sposób, by mógł się poczuć, jakby sam tam był i to w samym centrum wydarzeń. Bolesne historie, przerwane życia, najczęściej bardzo młode… Nie mogę powiedzieć, że książkę tę czyta się dobrze. Trudno powiedzieć coś takiego o reportażach tak poruszających i refleksyjnych. Tuż za naszą granicą rozgrywa się prawdziwy dramat, ale jednocześnie pojawia się nadzieja, że Ukraina przetrwa te trudne chwile, a tamtejsza sytuacja społeczno-polityczna ulegnie diametralnej zmianie. Pojawia się jeszcze jedno pytanie: ile musi jeszcze zostać przelanej krwi, żeby tak się stało?

Książka została wzbogacona licznymi fotografiami. Trzeba przyznać, że niektóre z nich są bardzo drastyczne, jednak warte uwagi. Pokazują to, co mieszkańcy Kijowa przeżywają i widzą każdego dnia. Krew, spalony Majdan, ciała w trumnach, ale i nadzieja w oczach. Nie są to zdjęcia, które ogląda się z przyjemnością, ale to właśnie one podkreślają to, o czym pisze reporterka. Sprawiają, że jej słowa stają się jeszcze bardziej wiarygodne. Nie od dziś wiadomo, że to, co zobaczymy dociera do nas zupełnie inaczej niż to, co usłyszymy czy przeczytamy. 

Maria Stepan wzruszyła mnie przede wszystkim walką o godność ludzką. Właśnie to przedziera się przez kartki tej książki. Media i politycy światowej klasy coraz mniej interesują się tym, co dzieje się na Ukrainie. Jakby śmierć tam ponoszona była mniej ważna niż śmierć ludzi z innych miejsc na świecie. Każda jest niewyobrażalną tragedią, szczególnie dla bliskich. Z każdej śmierci poniesionej wskutek wojny, konfliktów czy też terroryzmu powinny być wyciągnięte wnioski. Ofiary nie mogą być ponoszone na darmo…

Joanna Ulanowicz
(joanna.ulanowicz@irka.com.pl)


Maria Stepan, Człowiek to człowiek, a śmierć to śmierć, Wydawnictwo Zwierciadło.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 16.12.16 autor: asia_0506)
Dział literatura
Tagi: Ukraina, Kijów, wojna, śmierć, Ukraińcy, wschodnia granica
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Diana Krall
2
Harusha
3
Mateusz Ziółko
4
Rammstein
5
Linkin Park
6
Dr Misio
7
Procol Harum
8
Grzegorz Hyży
9
Jula
10
Harry Styles
1
Stefan Ruzowitzky
2
Michał Węgrzyn
3
Ira Sachs
4
Hans Petter Moland
5
Simon Rumley
6
Gabe Klinger
7
Jordan Peele
8
Dominik Moll
9
Steven C. Miller
10
Asghar Farhadi
1
Katarzyna Archimowicz
2
Katarzyna Archimowicz
3
Waldemar Andrzejczyk
4
Górski Artur
5
Burke Alafair S., Clark Mary Higgins
6
Kosmowska Barbara
7
Tacik Jacek
8
Jagielski Krzysztof
9
Chastain Emma
10
Miłoszewski Wojtek
1
Rodion Szczedrin
2
Lars von Trier
3
Henry Lewis, Jonathan Sayer i Henry Shields / reż. Tomasz Dutkiewicz
4
5
Artur Pałyga / reż. Piotr Ratajczak
6
Paweł Huelle / reż. Krzysztof Babicki
7
Magdalena Popławska
8
reż. Mariusz Babicki
9
Éric Assous / reż. Wojciech Pszoniak
10
William Shakespeare
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia