Praca zbiorowa
Płomienie

Ogień ma w sobie coś fascynującego.
Można się przy nim ogrzać. Daje swojego rodzaju poczucie bezpieczeństwa, bo potrafi rozświetlić najgłębsze ciemności i przestraszyć ukrywające się w granatowych cieniach stworzenia. Potrafi zahipnotyzować przepiękną grą barw i stworzyć romantyczny nastrój. Mimo swojego piękna ogień potrafi być niebezpieczny. Wystarczy iskierka, zabłąkany płomyk i żywioł, który jeszcze przed chwilą był pod kontrolą człowieka wymyka się i niszczy wszystko, co stanie na jego drodze.
Tak, ogień to piękny i gwałtowny żywioł. Zaryzykuje tutaj stwierdzenie, że człowiek ma w sobie cząstkę tego fascynującego zjawiska. Ludzie również są piękni, ciepli, porywczy i gwałtowni. Przy niektórych czujemy się bezpiecznie, inni zaś budzą w nas lęk. W każdym z nas może też zapłonąć ogień pożądania lub nienawiści. Podobno to z powodu gorącej krwi, którą (według mitologii nordyckiej) podarował ludziom Loki, bóg kłamstwa.
Nic więc dziwnego, że ogień, który jest tak wdzięcznym i fascynującym tematem, stał się motywem do piątego tomu antologii opowiadań yaoi wydawnictwa The Cold Desire.

Pamiętacie jak pisałam wam, że nie przepadam za zbiorami opowiadań? Pamiętacie. Ja też to bardzo dobrze pamiętam i swojego czasu byłam święcie przekonana, że zdania w tej kwestii nigdy nie zmienię, że antologie będę traktowała jako książki gorszego gatunku, jednak przekonałam się, że ludzkie gusta z czasem potrafią się bardzo zmienić. Tak stało się z moją niechęcią do zbiorów opowiadań, które nagle stały się dla mnie lekturą tak samo wartościową jak powieści, ba, nawet zaczęłam wyczekiwać na premiery niektórych z nich. Jedną z tak wyczekiwanych antologii były właśnie "Płomienie", których nie potrafiłam się doczekać.

"Płomienie" to zbiór dziesięciu rozpalających serca i zmysły opowiadań o związkach męsko-męskich, które łączy delikatne nawiązanie do wspomnianego we wstępie fascynującego ognia. Kiedy siadałam do pisania tej opinii chciałam wam pokrótce opisać każde z opowiadań, ale potem pomyślałam sobie, że gdybym trafiła na recenzję tej czy innej antologii, w której recenzent opisywał mi każdą z historii chyba bym go udusiła, bo właśnie odebrał mi przyjemność z samodzielnego zatopienia się w świat opowiadań zawartych w książce. Zabrałby mi możliwość poznania bohaterów i miejsc, w których dzieje się akcja opowieści. Nie chcę, żeby ktoś z was mnie udusił, albo, co gorsza, napisał komentarz z zażaleniem, że pozbawiłam go przyjemności lektury samej antologii, więc odpuszczę sobie pisania o każdej z historii.
Mogę wam jednak napisać, że każdy, kto sięgnie po "Płomienie" wydawnictwa The Cold Desire znajdzie w nich coś dla siebie. Usatysfakcjonowani będą wielbiciele gorących namiętności, intryg, trudnych miłości, romantycznych uniesień, ale także ci, którzy stronią od mdłych jak ulepek uczuć i wyznań miłosnych. Nawet fani fantasy znajdą w "Płomieniach" bezpieczną przystań i z ciekawością będą mogli obserwować poczynania młodego asystenta mistrza magii.

Jestem zachwycona poziomem opowiadań zawartych w piątym tomem antologii yaoi. Każdy z młodych pisarzy włożył w swoją historię mnóstwo serca i pracy. Każda z historii jest dopracowana w najdrobniejszym szczególe i gdyby ktoś mnie zapytał, które z opowiadań jest najlepsze miałabym nie lada problem z jego wskazaniem. Wszystkie opowieści aż tętnią od emocji, bohaterowie zaś wyciągają do czytelnika ręce i zabierają do swoich małych światów, w których można utonąć i zapomnieć o rzeczywistości.
Kolejnym plusem tomiku jest fakt, że młodzi pisarze nie stronią od trudnych tematów. Nie piszę tutaj o związkach homoseksualnych, ale chociażby o niepełnosprawności, która, chcąc nie chcąc, niesie ze sobą pewne problemy i trudności, ale także motywację do walki o siebie i uczucia, do których każdy z nas ma prawo.

Każde z opowiadań zostało "ozdobione" przepiękną ilustracją artystów promowanych przez The Cold Desire. Niektóre prace są naprawdę bajeczne, a dodatkowym bonusem są piękne portfolia artystów, które znajdują się na końcu tomiku. Zostały one wydrukowane na papierze kredowym, zresztą tak samo jak ilustracje wewnątrz książki.

Antologię "Płomienie" polecam każdemu fanowi i fance opowiadań yaoi. Znajdziecie w niej dziesięć pięknych, wypełnionych rozpalonymi do czerwoności emocjami i uczuciami historii o miłości, pożądaniu, samotności, bólu, potrzebie akceptacji, magii i marzeniach, które tylko czasami mogą się spełnić. Jest to idealna pozycja na długie i chłodne jesienne wieczory. Historie zawarte w tomiku na pewno rozpalą niejedno spragnione ciepła i uczuć serce.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 28.11.14 autor: indyvidualna)
Dział literatura
Tagi: yaoi, antologia opowiadań, literatura polska, literatura dla dorosłych, erotyka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Lindsey Stirling
2
Yellow Horse
3
Sade
4
MARCIN
5
Anna Rusowicz
6
Bon Jovi
7
Renata Przemyk
8
Mandoki Soulmates
9
Johnny Cash
10
Twenty One Pilots
1
Sebastian Fabijański
2
Katarzyna Baraniecka
3
Marta Górnicka
4
Gabriel Collet
5
Jakub Roszkowski
6
Robert Talarczyk
7
reż. Mariusz Treliński
8
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
9
Gabriela Zapolska
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia