Whisper
Przebudzenie

Chorobliwy obłęd miłosny zawarty w warstwie tekstowej, sercowa huśtawka w heavy metalowej odsłonie, biczowanie słuchacza bezpośredniością i zadziorną szczerością oraz przyjemność estetyczna płynąca ze swoistego oczyszczania duszy i umysłu z nadmiernych namiętności to niebanalny repertuar zaserwowany przez formację Whisper. "Przebudzenie" to krążek osobliwy, w którym krew i hormony wrzą niezbędną pikanterią. Niczym zakazany owoc kusi całą gamą soczystych, apetycznych odmian. Drażni słuch kojącą nutą liryzmu, przeszywa do samego szpiku kości wokalem charyzmatycznej Karoliny Muszkiet. I... ex abrupto, eksplozja! Zahipnotyzowany umysł, pozbawiony świadomości chce więcej. Domaga się o kolejną porcję ostrej jazdy!

Whisper wyżej ceni sobie indywidualność od posłuszeństwa doktrynie. Jak sami muzycy ten fakt podkreślają: "Staramy się nie wchodzić w sztywne ramy, to co tworzymy płynie prosto z nas i nie da się tego konkretnie zakwalifikować". To, co jest największą siłą kompozycji zawartych na krążku to klimat.

Whisper to formacja, która istnieje już od 1997 roku, pochodzi z Jastrzębia-Zdroju. Zespół niejednokrotnie zwyciężał festiwale. Krążek "Przebudzenie" to drugi album grupy, który akcentuje profesjonalizm, ogromny potencjał i wrażliwość emocjonalną. Na albumie znajduje się 12 kompozycji. "Łzawa kołysanka" otwiera wrota do krainy, gdzie za pośrednictwem niesfornych brzmień strojona jest harfa ludzkiego ciała, zaś spragnioną duszę poją zmysłowe doznania. Tytuł utworu z premedytacją wprowadził mnie w błąd. Spodziewałam się raczej gładkich, opadających kontur melodii, z charakterystycznym wolnym tempem i prostą strukturą... Moje uszy jednak zostały zaatakowane porządnym bębnieniem, barwą słowa i dźwięku i oszołamiającą ekspresją. Riffy okazały się być melodyjne i bez ostrzeżenia jak pokusa wdzierały się do mojego umysłu... Miłe zaskoczenie. W sumie każdy kawałek okazuje się być magiczny. Moim numerem jeden jest "Zagubiony klucz".

Wszystkie partie instrumentów oraz wokale nagrywano w rybnickim studio No Fear Records pod czujnym uchem "Leona" Lenarda, zaś za mastering odpowiedzialny jest Gerard Niemczyk. O okładkę oraz szatę graficzną "Przebudzenia" zadbał Samuel Jan Frysztacki.

Anna Chęćka-Gotkowicz zaakcentowała ważne zjawisko: "Muzyka może przedstawiać dane uczucia w takim sensie, w jakim może ona zawierać pewne analogie do charakterystycznych cech głosu ludzkiego, to uczucie wyrażającego. Słuchacz odczytuje i identyfikuje te muzyczne znaki, co w rezultacie prowadzi do uświadomienia sobie rodzaju przedstawionego przez muzykę uczucia". Drapieżny wokal Karoliny Muszkiet uderza jak młot wszystkie struny emocjonalne, fizyczne i psychiczne. Odpowiednia intonacja oraz ekspresja to, często równorzędne z tekstem narzędzia do przekazywania uczuć, a także podkreślenia wagi przekazu. Muzyczne historie jawią się tu jako ciąg intensywnych doznań emocjonalnych rządzących się swoimi prawami. Kreowany obraz dźwięku jest ostry i na tyle wyraźny, by zakorzenić się, nie ulecieć po chwili zapomnianym... Z opisywanymi uczuciami kontrastuje powszechny dziś niepokój, współbrzmiący z finezyjnymi metaforami.

Fani ciężkiego rocka i starego, poczciwego O.N.A  z pewnością nie będą zawiedzeni. "Przebudzenie" to przyzwoity materiał. Piekielnie gorąco polecam!

Na płycie “Przebudzenie” znalazło się 12 kompozycji:

1. Łzawa Kołysanka
2. Marionetka
3. Królowie
4. Szept (instrumentalny)
5. Zaczekam
6. Numb
7. Moc
8. Pierwszy Ostatni List
9. Chcę Więcej
10. Zagubiony Klucz
11. Ogień
12. Zatrzymaj Czas

Zespół: Whisper
Album:„Przebudzenie”
Rok wydania: 2013

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 02.01.14 autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Przebudzenie, polski zespół, Whisper
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Evanescence
2
Jones Norah
3
Sobel
4
Lovato Demi
5
Gerrard Lisa , Maxwell Jules
6
Gutek
7
Miśkiewicz Dorota , Miśkiewicz Henryk
8
Cave Nick, Ellis Warren
9
Girl In Red
10
Sochacka Kaśka
1
Daniels Lee
2
Cowperthwaite Gabriela
3
Mangold James
4
Mason Adam
5
Carnahan Joe
6
Holland Agnieszka
7
Bier Susanne
8
Warwick Thornton
9
Paweł Pawlikowski
10
Harvey Fierstein
1
King Stephen
2
Czornyj Max
3
Quammen David
4
Sharon Jones
5
Tschida Sam
6
Markowski Adrian
7
Saltz Jerry
8
Glukhovsky Dmitry
9
Niemczynow Anna H.
10
Turowska Zofia
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia