Pierwsza pełna biografia Franciszka Frączka (1908–2006) – Słońcesława z Żołyni, najdłużej żyjącego Szukalszczyka, który będąc wiernym ideowym założeniom grupy, stworzył własny styl oparty na słowiańskości i ludowości.
„Książka profesora Tadeusza Zycha, historyka i miłośnika sztuki, poświęcona Franciszkowi Frączkowi (Słońcesławowi z Żołyni) – członkowi Szczepu Rogate Serce, założonego w 1929 roku przez charyzmatycznego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego (Stacha z Warty) – to wciągająca, osadzona w realiach historycznych opowieść o długim życiu i oryginalnej twórczości jednego z najważniejszych artystów Podkarpacia. Autor przywołuje wiele nieznanych źródeł, w tym niepublikowane dzienniki i zapiski Franciszka Frączka oraz listy jego przyjaciela Mariana Konarskiego (Marzyna z Krzeszowic). Tak często, jak to możliwe, oddaje głos swojemu bohaterowi, a liczne reprodukcje jego prac – obrazów, rysunków, szkiców, projektów – a także fotografie i dokumenty trafnie ilustrują kolejne fragmenty opowieści. Powstała książka wartościowa, potrzebna, inspirująca do podejmo wania podobnych przedsięwzięć, poświęconych innym artystom i artystkom, ważnym nie tylko dla sztuki regionu. Choć Słońcesław był i pozostanie niepowtarzalny!“ [Dr hab. prof. UR Magdalena Rabizo-Birek]
„Drogi, którymi wędrował Franciszek Frączek z Żołyni, przebiegały między marzeniami i zróżnicowanymi wyborami artystycznymi a trudnościami życia oraz oczekiwaniami zaprzyjaźnionych z nim twórców. Pójdźmy wraz z artystą, próbując go zrozumieć – jego kompromisy, a także decyzje twórcze i życiowe – w poszukiwaniu prawdy i piękna“. [Franciszek Maśluszczak]
Tadeusz Zych – prof. dr hab., historyk, dyrektor Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autor ponad stu artykułów i trzydziestu monografii Opublikował m.in.: „On kochał Polskę“. Listy Stanisława Szukalskiego do Mariana Konarskiego z lat 1950–1987 (2020), Mistrz drugiego planu. Artysta malarz Marian Ruzamski 1889–1945 (2022), Przyjdzie zwycięstwo… Major Hieronim Dekutowski „Zapora“ (1918–1949) (2025).
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |
Ogłoszenie | Od |
| 1. Dzień Dziecka w Cinema City | blackrose |
| 2. Życzymy Wam Świąt Wielkanocnych pełnych słońca! | blackrose |