Marta Podgórnik laureatką prestiżowej nagrody

Marta Podgórnik została laureatką Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jej najnowszy tom poetycki "Rezydencja surykatek", wydany nakładem Biura Literackiego, zwyciężył w kategorii poezja. Uroczysta gala finałowa odbyła się 30 czerwca w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Za zwycięski tom Podgórnik otrzymała pamiątkową Kostkę Literacką oraz nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

"Rezydencja surykatek" Podgórnik to zbiór wierszy i próz, zawierający charakterystyczne dla tej autorki przemiany tematyki i stylów, stapiające się w świadomy i autoironiczny głos autorki opowiadający o tradycji i współczesnym świecie, gdzie artefakty kultury wysokiej mieszają się z ikonami popkultury, tworząc niepowtarzalną materię poezji.

"Wyrazista, ostra, zaczepna, dramatyczna - przenika do głębi najważniejszych ludzkich spraw. Jest głosem niebywałej wrażliwości, głosem wśród głosów, lecz na wskroś własnym, rozpoznawalnym, przejmującym" - tak swoją decyzję uzasadniło jury Nagrody Literackiej Gdynia.

"Lubię teksty żywe, czasem złowieszczo wykalkulowane, czasem ckliwe, śmieszne i straszne, momentami nudne, momentami zabierające w podróż rollercoasterem języka; zaskakujące dla samego autora. Pisanie to trochę układanie pasjansa; do rozkładu/układu potrzeba całej talii, nie da się go zrobić z samych serc czy kar" - deklarowała poetka w rozmowie dla Przystani!

Marta Podgórnik jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek publikujących w Biurze. Sześć z siedmiu książek poetki ukazało się właśnie we wrocławskim wydawnictwie. Zadebiutowała zbiorem "Próby negocjacji" (1996). Potem kolejno ukazywały się tomy: "Paradiso" (2000), "Długi maj" (2004), "Opium i Lament" (2005), "Dwa do jeden" (2006), "Pięć opakowań" (2008), "Rezydencja surykatek" (2011).

Gdynia dla Marty Podgórnik to kolejne w tym roku wyróżnienie dla autora związanego z Biurem Literackim. Jedną z najważniejszych literackich nagród w Polsce, wrocławskiego Silesiusa, otrzymał Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom "Imię i znamię", zaś Jacek Łukasiewicz za "Stojącą na ruinie" dostał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy.

Poza tymi osiągnięciami książki Biura otrzymały w tym roku szesnaście nominacji do finałów takich nagród, jak: Nike, Gryfia, PTWK czy Orfeusz. Autorzy i publikacje wrocławskiego wydawnictwa są też najczęściej nagradzani w Polsce w ostatnich latach, zdobywając dwanaście najważniejszych nagród (Gdynia, Nike i Silesius).

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.07.12, autor: irka)
Dział literatura
Tagi: Marta Podgórnik
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia