Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki oraz NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej zaprasza na Akcja Miasto Syren / Nocny pociąg 27 lipca 2012, godz. 20.39 w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
„Miasto Syren/Nocny Pociąg” to zdarzenie artystyczne z pogranicza teatru tańca, performance i realizacji wideo, które zaprezentujemy 27 lipca 2012 w Muzeum Kolejnictwa Dworzec Główny w Warszawie, przy ul. Towarowej 1 – o zachodzie słońca.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki we współpracy z Teatrem Tańca NTF Małgorzaty Matuszewskiej. Partnerem jest Muzeum Kolejnictwa. Projekt wspiera Wydział Kultury Urzędu Miasta Dzielnicy Wola.
„Miasto Syren / Nocny Pociąg” to interdyscyplinarny projekt, zbudowany na założeniach sztuki surrealizmu, realizowany w przestrzeni publicznej miasta i nawiązujący poniekąd do legendy o warszawskiej Syrence. Ideą wydarzenia jest m.in. ożywienie „ducha miasta” i rewitalizacja przestrzeni. Znaczące na mapie Warszawy miejsce, Muzeum Kolejnictwa Dworzec Główny (kojarzące się z przestrzeniami z prac Paula Delvaux, m.in. obrazem „Nocny Pociąg”, będącym jedną z inspiracji dla naszego projektu) wpisane zostaje w surrealistyczną Nadrzeczywistość, której głównymi bohaterkami są postaci Syren – tancerek NTF Teatru Tańca.
Projekt składa się z dwóch przedsięwzięć artystycznych: akcji teatru tańca w Muzeum Kolejnictwa, otwartej dla widza, oraz realizacji artystycznego filmu z grupy „kina tańca”. Obrazy Paula Delvaux, które są inspiracją projektu, można zobaczyć na stronie: http://www.taller54.com/delvaux.htm
Dla Fundacji najważniejsze są dwa: „Miasto Syren” i „Nocny Pociąg”. Na kompozycjach i nastroju obu prac oparta jest akcja „Miasto Syren/Nocny Pociąg”.
Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki
Utworzona w 2009 r. Kreuje, wspiera i promuje szeroko pojętą sztukę ze szczególnym uwzględnieniem form teatru tańca oraz prace badawcze, projekty artystyczne i edukacyjne podejmujące tematykę dialogu kultur oraz zachowania i upowszechniania tradycji. Wspierała i wspiera artystycznie m.in. działania Fundacji Pożywienie Darem Serca, a także warsztaty z technik teatralnych Cricot 2 w porozumieniu z Polskim Ośrodkiem ASSITEJ - Szkołą Aktorską Haliny i Jana Machulskich z Warszawy. Jednym z głównych celów Fundacji jest edukacja kulturalna i wychowanie aktywnego odbiorcy sztuki.
NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej
Misją teatru jest poszukiwanie oryginalnych koncepcji artystycznych w różnych formach tańca, teatrze i sztukach plastycznych, oraz promowanie indywidualnego i kreatywnego spojrzenia na sztukę. Spektakle: inspirowany poezją F.G. Lorki „Al. Andalus” (Teatr Rozmaitości), "Sólo Compás - Tylko rytm" (Teatr Academia), "Camille Claudel - Kyojo", przygotowany na zamówienie Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, z udziałem tancerza butoh, „Carmen Concierto”, spektakl flamenco inspirowany opowiadaniem Prospera Mérimée „Carmen”, z udziałem najlepszych polskich wykonawców flamenco oraz „Infantka … wedle Kantora”, inspirowany twórczością Tadeusza Kantora.
Na zdjęciu: Inspiracje/obrazy - pokaz miniatury NTF Teatru Tańca Małgorzaty Matuszewskiej, będącej początkiem pracy nad projektem „Miasto Syren / Nocny Pociąg - Re: wizje, grudzień 2010 – PKiN – Warszawa.
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |