Mahmood zaprezentował nowy singiel „Ra ta ta”

„Ra ta ta”, którego współautorami są Katoo i Madfingerz, to opowieść o młodych ludziach żyjących w codziennym dyskomforcie, zmagających się z trudami życia i złym towarzystwem, w którym jedynym sposobem na obronienie się przed niesprawiedliwością, jest boca a mitraglia, czyli zdolność mówienia z prędkością karabinu maszynowego.

Festiwalowa trasa będzie dla fanów okazją do usłyszenia na żywo nie tylko „Ra ta ta”, ale także piosenek z wydanego w lutym albumu albumu „Nei Letti Degli Altri”. Mahmoodowi na scenie będzie towarzyszył zespół w składzie: Francesco Fugazza (gitara), Marcello Grilli (klawisze) i Elia Pastori (perkusja). Na scenie pojawią się także wspierające artystę wokalnie Arya Del Gado i Debora Cesti.

„Nei Letti Degli Altri” trafiło na platformy streamingowe 16 lutego. Trzy tygodnie później ukazało się wydanie fizyczne, wzbogacone o trzy dodatkowe piosenki – „Personale”, „Overdoes” oraz „Sempre/Jamais”. Teraz te utwory wraz z premierowym „Ra ta ta” włączono do albumu w serwisach streamingowych, poszerzając ją z 10 do 14 piosenek.

Z 355 mln streamów i platynowym certyfikatem album zadebiutował na pierwszym miejscu włoskiej listy bestsellerów, a następnie wrócił na nie po wydaniu wersji fizycznych. Wydawnictwo uplasowało się na piątej pozycji globalnego zestawienia najchętniej słuchanych nowości na Spotify w premierowy weekend w dniach 16-18 lutego.

Alessandro Mahmoud, aka Mahmood, urodził się w Mediolanie w 1992 roku. Jego matka jest Włoszką, a ojciec pochodzi z Egiptu. Zanim zaczął pisać własne piosenki, Mahmood tworzył dla innych artystów. W tym gronie znajdują się największe włoskie gwiazdy, w tym m.in. Elodie, Michele Bravi, Marco Mengoni, Fabri Fibra, Gué Pequeno czy Marracash.

Mahmood po raz pierwszy pojawił się na Sanremo Festival w 2016, występując w sekcji młodych artystów z utworem „Dimentica”. Zajął wówczas 4. miejsce. W 2018 ukazała się jego debiutancka EP-ka „Gioventù Bruciata”, a następnie album o tym samym tytule (status platyny).

W grudniu 2018 ponownie wziął udział w Sanremo Giovani, a tytułowy utwór z albumu zapewnił mu zwycięstwo. Triumf w edycji dla młodych artystów dał Mahmoodowi wejście do dorosłego konkursu w 2019 roku. Utwór „Soldi” (4x platyna we Włoszech) wygrał, a Mahmood stał się pierwszym artystą w historii Sanremo, który wygrał młodzieżową i dorosłą kategorię w tym samym roku festiwalowym.

„Soldi” z miejsca stało się światowym hitem, trafiając na niespełna półtora tysiąca playlist (!) na całym świecie i do 42 Spotify Top 50 Viral Charts. Latem 2019 „Soldi” przebiło pułap 500 mln streamów – z czego 65% stanowiły odsłuchania spoza Włoch. Utwór otrzymał zaszczytny tytuł najpopularniejszej włoskiej piosenki w Spotify i Apple Music. Teledysk przekroczył 100 mln wyświetleń.

W maju 2019 Mahmood reprezentował Włochy na konkursie Eurowizji w Tel Avivie, zdobywając drugie miejsce w konkursie oraz nagrodę im. Marcela Bezençona za najlepszą kompozycję.

Latem 2019 włoski gwiazdor zdominował listy przebojów utworem „Calipso” (4x platyna we Włoszech). Pod koniec sierpnia wydał singiel „Barrio” (2x platyna). W 2020 powrócił z piosenką „Rapide”. Rok później, korzystając z przymusowej przerwy od koncertowania spowodowanej pandemią, Mahmood rozpoczął tworzenie nowej muzyki – w tym m.in. „Eternantena”, „Moonlight popolare” czy „Dorado” ft. Sfera Ebbasta & Feid.

W czerwcu 2021 światło dzienne ujrzał album „Ghettolimpo” (platyna we Włoszech), z którego pochodzą single „Inuyasha” (platyna), „Klan” (złoto), „Rubini” ft. Elisa i „Zero” (platyna) – ten ostatni znalazł się na sountracku do serialu Netflixa o tym samym tytule, a Mahmood nadzorował dobór muzyki do jednego z odcinków. Artysta wydał nakładem słynnego wydawnictwa Mondadori komiks zatytułowany „Ghetttolimpo – Sui Sentieri dell’Anima”.

W lutym 2022 Mahmood w duecie z Blanco wygrał 72. edycję Sanremo Festival za sprawą „Brividi” (7x platyna – w tym pierwsza po niecałych dwóch tygodniach od premiery). Utwór w ciągu 24h od premiery zgromadził rekordowe 3,38 mln streamów na Spotify we Włoszech. Singiel zanotował także najlepszy wynik spośród włoskich piosenek w światowym zestawieniu Spotify – 5. pozycję.

W październiku 2022 odbyła się premiera „MAHMOOD, the docufilm”. W maju 2023 Mahmood gościnnie wystąpił na finale Eurowizji w Liverpool Arena. Był to pierwszy przypadek w historii konkursu, gdy włoski artysta został zaproszony jako gość specjalny na finał organizowany poza granicami Włoch.

Mahmood udzielił głosu Sebastianowi, jednemu z bohaterów filmowej wersji „Małej Syrenki”. W listopadzie 2023 ukazał się pierwszy singiel promujący „Nei Letti Degli Altri” – „Cocktail D’Amore”. Premiera albumu odbyła się 16 lutego 2024. Artysta wziął udział w 74. edycji Sanremo Festival. Utwór „TUTA GOLD” zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej konkursu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.06.24, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Mahmood, Ra ta ta
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Liu
2
Orden Ogan
3
Tomasz Stańko, Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz
4
Lindsey Stirling
5
Yellow Horse
6
MARCIN
7
Sade
8
Bon Jovi
9
Mandoki Soulmates
10
Anna Rusowicz
1
Nora Roberts
2
Wojciech Górecki
3
Alex Marwood
4
Małgorzata Warda
5
Jarosław Grzędowicz
6
Karen M. McManus
7
John Wyndham
8
Eliza Korpalska, Tomasz Brewczyński
9
Nati Ishigaki
10
Artur Nowak
1
Sebastian Fabijański
2
Katarzyna Baraniecka
3
Marta Górnicka
4
Gabriel Collet
5
Jakub Roszkowski
6
Robert Talarczyk
7
reż. Mariusz Treliński
8
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
9
Gabriela Zapolska
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia