15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Krakowie!

Zapraszamy na 15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Pod Baranami w Krakowie! W programie aż dziesięć nowych produkcji z kraju nad Loarą, w tym m.in. wielki przebój francuskich kin "Królestwo zwierząt", komedia "Do usług szanownej pani" z Johnem Malkovichem oraz "Atalanta" Jeana Vigo - awangardowe arcydzieło z 1934 roku.

W filmie "Natura miłości" Moni Chokri stateczna filozofka rzuca wszystko by związać się z budowlańcem z robotniczej rodziny. Na przekór wszystkim i wszystkiemu rodzi się także relacja błyskotliwej prawniczki i jej 17-letniego pasierba w filmie "Ostatnie lato" (reż. Catherine Breillat). W tej nominowanej do czterech Cezarów produkcji grana przez znakomitą Léę Drucker kobieta zatraca się w zakazanej namiętności.
"Do usług szanownej pani" (reż. Gilles Legardinier) opowiada historię dojrzałego biznesmena (John Malkovich), który zatrudnia się jako służący w posiadłości na francuskiej prowincji. W nowej pracy mierzy się z osobliwymi zachowaniami personelu oraz ekscentryczną pracodawczynią - w tej roli Fanny Ardant. Bohaterowie nagrodzonego dwoma Cezarami filmu "Amstaff" (reż. Jean-Baptiste Durand) są młodsi, ale również poszukują swojego miejsca na ziemi. Dog i Mirales to przyjaciele, których łączy trudna relacja, rozpięta między przywiązaniem a kontrolą.
Współczesne kino francuskie nie stroni od gatunków filmowych, potrafi jednak wnieść do nich powiew świeżości. Świetnie widać to w filmie science-fiction "Królestwo zwierząt" (reż. Thomas Cailley), który rozgrywa się w świecie wyniszczonym przez epidemię zmieniającą ludzi w zwierzęta. Francuzi to także mistrzowie kina kostiumowego, czego najlepszym dowodem jest film "Trzej muszkieterowie: Milady" (reż. Martin Bourboulon) - kontynuacja widowiskowej produkcji z 2022 roku.
Znakiem rozpoznawczym francuskiego kina jest duża wrażliwość na tematy społeczne. W filmie Tylko my dwoje reżyserka Valérie Donzelli mierzy się ze zjawiskiem przemocy domowej, natomiast w dramacie "Dobry nauczyciel" (reż. Teddy Lussi-Modeste) grany przez Françoisa Civila bohater zostaje oskarżony przez jednego z uczniów o molestowanie.
W programie 15. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego jest prawdziwa filmowa perła z przeszłości: "Atalanta" z 1934 roku. Jedyny pełnometrażowy film Jeana Vigo (Pała ze sprawowania, A propos Nicei) to dzieło, które wyprzedzało swoje czasy. Ten symboliczny, poetycki melodramat, który zainspirował wielu twórców francuskiej Nowej Fali, będzie można zobaczyć w niedzielę, 9 czerwca. W przyszłość patrzy za to Jérémie Périn, twórca wizjonerskiej animacji "Mars Express. Świat, który nadejdzie", która przywołując echa "Blade Runnera" zadaje ważne pytania o istotę człowieczeństwa. Prelekcję przed filmem w poniedziałek, 10 czerwca, wygłosi filmoznawca Jan Sławiński, znany jako Anonimowy Grzybiarz.

PROGRAM:
piątek, 7 czerwca
18.00 NATURA MIŁOŚCI | SIMPLE COMME SYLVAIN
reż. Monia Chokri, Kanada/Francja 2023, 110’
20.30 KRÓLESTWO ZWIERZĄT | LE RÈGNE ANIMAL
reż. Thomas Cailley, Francja 2023, 128’

sobota, 8 czerwca
18.00 TRZEJ MUSZKIETEROWIE: MILADY | LES TROIS MOUSQUETAIRES - MILADY
reż. Martin Bourboulon, Francja 2023, 115’
20.30 OSTATNIE LATO | L'ÉTÉ DERNIER
reż. Catherine Breillat, Francja 2023, 104’

niedziela, 9 czerwca
16.00 ATALANTA | L'ATALANTE
reż. Jean Vigo, Francja 1934, 89’
18.00 TYLKO MY DWOJE | L'AMOUR ET LES FORÊTS
reż. Valérie Donzelli, Francja 2023, 105’

poniedziałek, 10 czerwca
18.00 MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | MARS EXPRESS
reż. Jérémie Périn, Francja 2023, 83’
+ wprowadzenie filmoznawcy Jana Sławińskiego (Anonimowy Grzybiarz)

wtorek, 11 czerwca
18.00 DOBRY NAUCZYCIEL | PAS DE VAGUES
reż. Teddy Lussi-Modeste, Francja 2023, 91’

środa, 12 czerwca
18.00 DO USŁUG SZANOWNEJ PANI | COMPLÈTEMENT CRAMÉ
reż. Gilles Legardinier, Luksemburg/Francja 2023, 110’

czwartek, 13 czerwca
18.00 AMSTAFF | CHIEN DE LA CASSE
reż. Jean-Baptiste Durand, Francja 2022, 93’

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.06.24, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: 15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, Kino Pod Baranami, Kraków
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia