Kolejny koncert z cyklu Muzyka jest kobietą w Teatrze Groteska w Krakowie już w najbliższą niedzielę. 27 maja o godz. 19 na scenie zobaczycie Gabę Kulkę.
Gaba Kulka – śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. By nie nadużywać słowa-wytrychu „alternatywa”, powiedzmy że jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock, po weillowski kabaret. Wydała dwie autorskie płyty, które zdobyły liczne wyrazy uznania ze strony słuchaczy i krytyków. Nagrodzona między innymi „Fryderykiem” (wokalistka roku 2009), „Mateuszem” Programu Trzeciego Polskiego Radia, nagrodą Trans Vocale, nominowana do Paszportu Polityki. Jest chwalona za muzyczną wyobraźnię, świeżość i brzmienie niespotykane na polskiej scenie muzycznej. Pierwszym, oficjalnie wydanym albumem Gaby był „Out”. Samodzielnie nagrany (w domu) i samodzielnie wydany. Jednak dopiero płyta „Hat, Rabbit”, nagrana z zespołem i wyprodukowana wspólnie z Marcinem Borsem, przedstawiła jej muzykę szerszej publiczności i zdołała zrobić prawdziwe zamieszanie. Album uzyskał status złotej płyty mniej więcej wtedy, gdy Gaba przygotowywała się do kolejnej, drugiej już w 2009 roku premiery: płyty nagranej z muzykiem sceny ambientowej, Konradem Kuczem, jako Kucz/Kulka. „Sleepwalk” spodobał się nie mniej niż jej autorska płyta i przypieczętował reputację Gaby jako artystki eklektycznej i ambitnej.
Współpracuje z innymi muzykami często i chętnie. Prócz płyty z Kuczem, można ją usłyszeć na froncie formacji Baaba Kulka (łączącej rewelacyjnie nieprzewidywalny zespół Baaba z Kulką na wokalu) w repertuarze Iron Maiden. Płyta i dvd dokumentujące to przedsięwzięcie ukazały się wiosną 2011 (także poza granicami Polski) i wielu zachwyciła odwagą i humorem. Rok wcześniej Gaba pełniła obowiązki wokalistki w formacji Młynarski Plays Młynarski, na płycie poświęconej Wojciechowi, nagranej przez jego syna Jana. Ponadto Gaba udzielała się gościnnie (jako wokalistka, a czasem autorka tekstów) na płytach Smolika, Czesław Śpiewa, Levity, Reni Jusis, Baaby (w wersji już nie-maidenowej). Śpiewała piosenki Czesława Niemena w Sopocie, Serge'a Gainsbourga w Operze Narodowej i Madonny na „Chłodnej 25”. Napisała tekst dla Emmanuelle Seigner.
Z Czesławem Mozilem i zespołem Dick4Dick wyruszyła jesienią 2009 w trasę – Trójka Tour odwiedziła 18 miast w Polsce i okazała się wielkim sukcesem. W listopadzie 2010 ukazało się DVD, „Live Rabbit”, dokumentujące jeden z tych superenergetycznych występów. Do regularnych koncertów Gaby ostatnio doliczyć można było Londyn, Pragę (gdzie otwierała koncert Amandy Palmer), Frankfurt, Oslo oraz… Taipei, gdzie zagrała na Migration Music Festival w październiku 2011.
Od ponad trzech lat prowadzi w programie 4 Polskiego Radia swoją autorską audycję – Gabofon. Jej imiona nosi para mini szetlandzkich kucyków (Gaba oraz Kulka).
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |