"Ogień i monsun. Indochiny z bliska" od 12 listopada w księgarniach

Jak Angkor Wat opowiada historię stworzenia Kosmosu? Dlaczego Wietnamczycy z uśmiechem serwują w pubach (także Amerykanom!) płonący shot B-52, choć to nazwa amerykańskich strategicznych bombowców dalekiego zasięgu, które siały grozę pod niebem tej części Indochin? Czym dla mieszkańców Indochin są talizmany i dlaczego kontakt z duchami uważany jest tam za oczywisty? Co z przerażającą spuścizną Czerwonych Khmerów? Dlaczego w Chiang Rai powstała Biała Światynia? Komu świat zawdzięcza złą sławę Złotego Trójkata?

Na pewno nie jest to zwyczajna książka podróżnicza. Mocny reportaż przeplata się tutaj z elementami eseju, a filozofia życia z praktycznymi podpowiedziami, jak odkrywać dla siebie Indochiny. „To ważny kawałek naszego wymarzonego, jeszcze w czasach "żelaznej kurtyny", świata” — mówią Lisowscy. „Z pobudzającym zmysły, monsunowym powietrzem, soczystą zielenią palm i klimatami z filmu "Pożegnanie z Afryką". I przede wszystkim z krajobrazami i nastrojami z oscarowego melodramatu "Indochiny", z niezwykłą rolą Catherine Deneuve. To nastroje ze zmysłowego filmu "Kochanek" Jeana-Jacquesa Annaud”. Ta książka wyrosła z wewnętrznej potrzeby autorów, jest próbą zmierzenia się z nieuchronnością losu i pełnymi bolesnych meandrów dziejami tej części Azji. Elżbieta i Andrzej Lisowscy właśnie w Indochinach przeżyli życiowe tsunami. Tego samego dnia, w odstępie kilkunastu godzin, zostali obrabowani ze wszystkiego w Phnom Penh, a jednocześnie ogień strawił ich mieszkanie na krakowskim Kazimierzu. Zawalił im się świat, ale nie odgrodzili się murem od marzeń...

Elżbieta i Andrzej Lisowscy to członkowie elitarnego The Explorers Club, w podróży od zawsze, a na pewno od 40 lat, gdy wyruszyli do dzikiej jeszcze wtedy Delty Dunaju w Rumunii. Wędrowali z kamerą, aparatem fotograficznym i mikrofonem. Od Kostaryki, przez Iran i Madagaskar, po Japonię i Borneo. Śladami wielkich cywilizacji, religii, fiest i rytuałów. Uzaleźnieni od Krakowa, jednocześnie otwarci na to, co inne. Od lat zadają sobie pytanie: dokąd zmierza świat? Obserwując szybkie przemiany w Azji, która staje się siłą napędową współczesnej cywilizacji, często wracają także do Indochin. Napisali setki artykułów, stworzyli i prowadzili telewizyjnego "Światowca", "Z plecakiem i walizką", radiowe "Południki szczęścia" i "Południk Café". Autorzy także książkowych "Południków szczęścia" oraz wydawanych w Polsce i za granicą przewodników. W Bezdrożach w 2004 roku ukazał sie ich przewodnik "Wiedeń — miasto artystów i geniuszy".

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.10.19, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Ogień i monsun. Indochiny z bliska, Elżbieta i Andrzej Lisowscy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Yi'nan Diao
2
Ladj Ly
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Wojciech Kasperski
10
Jim Jarmusch
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Nick Dear
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia