Spotkanie z Maciejem Czarneckim w Warszawie

Faktyczny Dom Kultury w Warszawie gorąco zaprasza 10 września o godz. 19:00 na spotkanie z Maciejem Czarneckim.

Mocny głos w dyskusji o muzułmańskich imigrantach w Skandynawii oraz szerzej - w całej Europie.

Spotkanie z Maciejem Czarneckim, autorem książki "Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy", poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radia ZET.

Książkę polecają:

Katarzyna Tubylewicz - "<<Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy>> Macieja Czarneckiego ma w sobie wszystko, czego potrzebuje dobry reportaż: obiektywizm, wnikliwość, empatię i brak lęku przed poruszaniem kontrowersyjnych tematów. (...) Czarnecki napisał książkę, która wiele wyjaśni Polakom i której rozpaczliwie potrzebują Skandynawowie, chociaż jak dotąd nie odważył się jej napisać żaden szwedzki, duński ani norweski dziennikarz."

Nina Witoszek - "Maciej Czarnecki: świetny reporter, który umie pisać wielogłosowo i z nerwem, wsłuchując się uważnie w sprzeczne opinie i debaty o zderzeniu kultur. Pisze zajmująco o nowych i starych mitach, o «obcych» w północnych krajach, które są jednocześnie wzorcowymi społeczeństwami dobrostanu i «ekranem, na którym populiści wyświetlają projekcje swoich fobii, strachów i nadziei».
„Skandynawia halal” to mądra książka, której aktualność wykracza poza nordyckie doświadczenia; wręcz przeciwnie, można ją odczytać zarówno jako anatomie paranoi Donalda Trumpa w USA, jak i Jarosława Kaczyńskiego w Polsce. (...)"

Kalina Czwarnóg Fundacja Ocalenie - "(...) Ten wyjątkowy zbiór reportaży może być okazją do spojrzenia na „Polskę halal” lub szerzej - na Polskę wielu narodów i wyznań, która powstaje na naszych oczach. Co to znaczy być Szwedem? Co to znaczy być Polakiem? Czego oczekujemy od osób, które przyjeżdżają do nas, by stworzyć tutaj swój nowy dom i rodzinę? Co my możemy dać im od siebie? Bez odpowiedzi na te pytania nie będzie skutecznej integracji. A "Skandynawia halal" może pomóc nam w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań."

Więcej o książce:

Feministki w hidżabie, muzułmańska społeczność LGBT, drużyna piłkarska uchodźców z Kurdystanu, która awansowała do szwedzkiej ekstraklasy. Twarz islamu w Skandynawii jest wielowymiarowa i nieoczywista. To też problem `zabójstw honorowych`, działalności salafitów, wyobcowania niektórych społeczności. Przyjrzenie się temu z bliska to lekarstwo na fake newsy i niewiedzę o życiu muzułmanów w Europie.

Więcej o autorze:

Maciej Czarnecki (ur. 1981) – reporter działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”, piszący o Europie, USA i Afryce. Fellow amerykańskiego World Press Institute. Laureat Nagrody MediaTory 2017 w kategorii ObserwaTOR za książkę Dzieci Norwegii. Pochodzi z Torunia, gdzie ukończył prawo i antropologię kulturową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.09.19, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Faktyczny Dom Kultury, Spotkanie, Maciej Czarnecki, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Iggy Pop
2
Schafter
3
Łydka Grubasa
4
Coldplay
5
Happysad
6
Kaminski Ralph
7
Ostrowska Małgorzata
8
Staszczyk Muniek
9
Slayer
10
Lipnicka Anita
1
Roland Emmerich
2
Luciano Onetti, Nicolas Onetti
3
Ludovic Bernard
4
ike Flanagan
5
Łukasz Kośmicki
6
Karim Ainouz
7
Rian Johnson
8
Marcin Głowacki
9
Monika Jordan-Młodzianowska
10
Kantemir Balagov
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Nick Dear
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia