Jakub Pszoniak zadebiutuje w Biurze Literackim z książką "Chyba na pewno"

W Biurze Literackim ukaże się 1 kwietnia tom "Chyba na pewno".

Książka Jakuba Pszoniaka to dwudziesty drugi debiut w oficynie, której znakiem rozpoznawczym ostatnich lat jest właśnie wprowadzanie do polskiej literatury nowych nazwisk. To także czwarta publikacja będąca efektem projektu wydawniczego „Pierwsza książka”, który towarzyszy festiwalowi Stacja Literatura.

Jakub Pszoniak urodził się w 1983 roku w Bytomiu. Zawodowo zajmuje się grafiką. Przed udziałem w Połowie (którego został laureatem) autor nie publikował nigdzie swoich wierszy ani nie startował w żadnym konkursie poetyckim. Publikacje w magazynie literackim biBLioteka, a następnie w almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2016” były jego debiutami. Później jego wiersze ukazywały się m.in. w „Arteriach”, „artPAPIERZE”, „Kontencie”, „Odrze” czy „Stonerze Polskim”.

Kacper Bartczak zwracał wówczas uwagę, że Pszoniakowi „samo mówienie w wierszach nie wystarczy, że interesuje go przede wszystkim zagadnienie ‘przekładalności (a więc zrozumiałości) tego co, ponoć, własne i bliskie’, w ramach języka, który przypadł mu w udziale. W tym sensie i przestrzeń, i język funkcjonują jako pewnego rodzaju miejsca, które trzeba wytłumaczyć (sobie) i opowiedzieć”.

„Śląsk to tylko jeden z wątków – mówił poeta – które podejmuję w wierszach. Wyrosłem na Śląsku i Śląsk ze mnie wyłazi. Do tego mam wrażenie, że to jest przestrzeń realizmu magicznego trochę, dlatego warto o nim mówić”. W innym miejscu swojego komentarza autor zauważał natomiast, że „Śląsk to jest wiersz, który wystarczy spisać”.

„Pierwotny gest tej poezji opiera się na wierze w możliwość przekazu oceny rzeczywistości i odwzorowania emocji tyle indywidualnej, ile już społecznej, na wierze w jakiś rodzaj przełożenia między światem a językiem” – pisze w pierwszej recenzji książki Karol Maliszewski i dodaje: „Brzydki język pokazuje swoje piękności. Brzęczy, syczy, szumi, skrzy się, błyszczy”.

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.02.19, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Jakub Pszoniak, debiut, Chyba na pewno
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Lars Klevberg
2
Lars Klevberg
3
Tate Taylor
4
Dexter Fletcher
5
Luc Besson
6
Bartosz Konopka
7
Benedikt Erlingsson
8
Lars Kraume
9
Trevor Nunn
10
Jaime Rosales
1
wg Jarosława Iwaszkiewicza
2
Jolanta Janiczak
3
Artur Pałyga
4
David Greig
5
-
6
Roddy Doyle
7
Stanisław Wyspiański
8
Paul Thomas Anderson
9
Beniamin Bukowski
10
Bartosz Kurowski (reż.)
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia