"Lesbos" Renaty Lis od 8 września w księgarniach!

Na 8 września planowana jest premiera nowej książki Renaty Lis, zatytułowanej: "Lesbos".

W Lesbos opowiadam o nieznanej dotąd w Polsce rosyjskiej poetce srebrnego wieku Sofii Parnok (ur. 1885), inspirującej się Safoną w życiu i w poezji, i dlatego nazywanej rosyjską Safo; o Annie Kowalskiej (ur. 1903) – wieloletniej partnerce Marii Dąbrowskiej, autorce powieści Safona; o Jeanette Winterson (ur. 1959) – od lat wydawanej w Polsce popularnej brytyjskiej pisarce, która w pewnym momencie swego życia Safoną się stała; wreszcie o wyspie Lesbos, którą odwiedziłam w marcu tego roku. I dopiero poprzez to wszystko opowiadam o Safonie, do której w moim poczuciu inaczej niż pośrednio dotrzeć się nie da. Bo jak napisała Margaret Reynolds (autorka dwóch naukowych książek o Safo i partnerka Jeanette Winterson): „Safona jest nikim. Nie ma ciała. Wiemy, albo uważamy, że wiemy, że istniała, ale kiedy wyciągamy rękę w jej kierunku, niczego tam nie ma. Jej tekst jest niepewny, korpus jej dzieła pochodzi w całości z drugiej ręki, ponieważ inni pisarze skonsumowali ją, strawili jej szczątki. Reszta jest prochem”.

Renata Lis

Renata Lis (ur. 1970) – autorka dwóch książek parabiograficznych: Ręka Flauberta (2013) i W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu (2015). Za pierwszą otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, nominację do Warszawskiej Nagrody Literackiej oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Za drugą – Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, nominacje do Nagród Literackich Gdynia i Gryfia oraz miejsce w finale Nagrody Literackiej Nike. Przełożyła z rosyjskiego zbiór próz Iwana Bunina Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918–1919), esej Leonida Bieżyna Anton Czechow. Droga na wyspę katorżników oraz bajkę Siergieja Kozłowa Jeżyk we mgle. Tłumaczyła też Jeana Baudrillarda (za przekład jego eseju Ameryka otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich). Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Zadrze” i „Charakterach”. Mieszka w Warszawie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 11.08.17, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Lesbos, Renara Lis
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Gary Ross
4
Fernando Leon de Aranoa
5
Miranda Harcourt, Stuart McKenzie
6
Abby Kohn, Marc Silverstein
7
James Marsh
8
Hafsteinn Gunnar Sigurasson
9
Joachim Trier
10
Vincent Lobelle, Sebastien Thiery
1
Gleick James
2
O'Neill Robert
3
Scottoline Lisa
4
Czernek Wojciech
5
Degórska Izabela
6
Molina Antonio Munoz
7
Puzyńska Katarzyna
8
Zurli Arael
9
O'Neill Robert
10
Reeve Philip
1
Georges Bizet
2
Wieniedikt Jerofiejew
3
Stanisław Brejdygant
4
Natalia Korczakowska
5
Piotr Jędrzejas
6
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
7
Gabriela Zapolska
8
Opera Krakowska w Krakowie
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Rodion Szczedrin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia