W Teatrze Witkacego trwają próby spektaklu "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze?" na podstawie autobiograficznej prozy Aglai Veteranyi, w reżyserii Justyny Kowalskiej. Premiera 13 sierpnia na Scenie Witkacego.
"Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze?
Czy dziecko smakuje jak mięso z kurczaka?
Czy kroi się dziecko w plasterki?
Czy podczas spadania umiera się ze strachu?
Czy rzeczywiście w niebie jest cyrk?
Czy Bóg mówi w obcych językach?
Czy rozumie też obcokrajowców?
I ile jest zagranic?"
Takie pytania zadaje sobie mała Aglaja - córka rumuńskich cyrkowców, którzy uciekli przed represjami Ceauescu. Jej życie nie jest zwyczajne, gdyż jej mama "jest inna niż inni, bo wisi za włosy, a to rozciąga głowę na długość i wydłuża mózg", ojciec "jest tak sławny jak prezydent Ameryki, jest klaunem, akrobatą i bandytą", a ciotka "rozmawia z umarłymi". Wychowanie w wędrownym cyrku rzutuje na całe życie Aglai, a powyższe pytania ciągle domagają się odpowiedzi.
Przedstawienie na podstawie autobiograficznej prozy Aglai Veteranyi.
Aglaja Veteranyi (ur. 17.05.1962 w Bukareszcie) - pisarka, aktorka pochodzenia rumuńskiego. Wychowała się w rodzinie artystów cyrkowych. Po ucieczce z Rumunii rodzina otrzymała azyl w Szwajcarii, następnie jeździła z występami po Krajach Europy, Afryki i Ameryki Południowej. Veteranyi za swoje książki "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze" oraz "Regał ostatnich tchnień" otrzymała liczne nagrody m.in. Nagrody Artystycznej Miasta Berlina 2000 i Nagrody im. Adalberta von Chamisso.
Pisarka cierpiała na depresję. 3 lutego 2002 w Zurychu popełniła samobójstwo.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |