HAMLET#CASTING na Festiwalu Szekspirowskim

HAMLET#CASTING - projekt zrealizowany dla literackiego Big Book Festiwalu już w sierpniu będzie można zobaczyć ponownie. Performatywny spektakl na wątkach "Hamleta" Williama Szekspira znalazł się w programie 20. Festiwalu Szekspirowskiego - jednego z najważniejszych europejskich wydarzeń teatralnych, podczas którego co roku prezentowane są najciekawsze spektakle szekspirowskie z całego świata.

HAMLET#CASTING według scenariusza i w reżyserii Anny Król to jedno z siedmiu wydarzeń zrealizowanych na motywach najsłynniejszego dramatu Szekspira. Podczas festiwalu obejrzeć będzie można także m.in.: "Hamleta" z Quantum Theatre w reżyserii Arasha Dadgara, "Hamleta" w wykonaniu Forced Entertainment oraz "Hamleta" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

HAMLET#CASTING to połączenie sprzeczności. Opowieść o codzienności, która bywa banalna i pełna zgranych scenariuszy. Zobaczymy i usłyszymy muzyczne hity, które opowiadają o zawiedzionej miłości, fesjsbukowe konwersacje, które nie dają pocieszenia

i marzenia rodem z telenoweli. Na ich tle Hamlet stawia sobie pytania, które brzmią jak powracający refren: czy jestem wystarczająco dobry, wartościowy, pożądany? Czy jestem sobą? Czy można żyć prawdziwie w świecie, w którym zawsze ktoś na nas patrzy?

Spektakl będący połączeniem performatywnego czytania, muzycznego koncertu i plenerowej próby teatralnej kręci się wokół powracającego jak echo, słynnego "Być albo nie być". Ponad dwudziestu popularnych aktorów i aktorek mierzy się z monologiem wszechczasów. Usłyszymy go w interpretacji m.in.: Adama Ferencego, Piotra Adamczyka, Rafała Mohra, Olgi Bołądź, Antoniego Pawlickiego, Weroniki Rosati i Eryka Lubosa. W roli głównej - Julian Świeżewski, 25-letni aktor związany z Teatrem Powszechnym, nagradzany i doceniany za role m.in. w spektaklach "Ecce Homo!!!" i "Good Night Cowboy". - Zaprosiliśmy znakomitych aktorów do udziału w eksperymencie, który wymaga odwagi - mówi Anna Król, reżyser spektaklu. - Uczestniczą w castingu, mierzą się z rolą, której najpewniej nie będą mieli szansy zagrać. Zapisane przez Szekspira wątpliwości zabrzmią dramatycznie i dotkliwie w wykonaniu kobiet i mężczyzn, dwudziesto- i czterdziestolatków, matek i singli. Jak mówi Hamlet, gdy czuje się spełniony, przepełnia go smutek, jest zakochany albo żartuje? - Skupiliśmy się na indywidualnym dramacie, wkładaniu masek i próbie zrozumienia swego losu. Nasz Hamlet mówi tekstem duńskiego królewicza, cytuje sonety Szekspira, ale i utwory współczesnych polskich pisarzy i poetów, recenzje i analizy literackie. Jego tekst jest porwany i niepełny. Dzięki osobowości Juliana staje się żywy, przyciągający i do cna prawdziwy - przekonuje Anna Król.

Oprócz dramatu Szekspira, w spektaklu cytowane są m.in. teksty Zośki Papużanki, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, Jana Kotta, Szczepana Twardocha, Marcina Świetlickiego, a także fragmenty seriali i programów telewizyjnych. Muzykę na żywo wykonają młodzi polscy muzycy - Leski oraz Skubas, pojawią się też utwory Mary Komasy oraz Bryana Ferry. - Przenosimy Hamleta w XXI wiek. Pytania zadane przed czterystu laty wciąż nie znalazły odpowiedzi. A rozważanie, czy można przejść przez życie nie stawiając czoła problemom, lecz "śpiąc i śniąc" o lepszym jutrze, brzmi tak samo przejmująco - dodaje Anna Król.

HAMLET#CASTING jest częścią globalnego programu #ShakespeareLives, który został uruchomiony w związku z 400. rocznicą śmierci Williama Szekspira przypadającą w 2016 roku. Partnerami wydarzenia są British Council oraz UNIQA. Premiera HAMLET#CASTING miała miejsce podczas czwartej edycji Big Book Festiwalu, w czerwcu 2016. Spektakl wyprodukowała Fundacja "Kultura nie boli".

HAMLET#CASTING

Sobota / 6 sierpnia / godz. 21.30

Gdańsk / Gdański Teatr Szekspirowski / Dziedziniec

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.07.16, autor: blackrose)
Tagi: HAMLET#CASTING, Festiwal Szekspirowski
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia