45. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora rozpoczną się 24 listopada. Bedzie to jubileuszowa edycja Spotkań, które odbywają się od 1966 roku. W związku z tą okazją, w tym roku Festiwal powrócił do źródeł i jego inauguracja będzie miała miejsce we wrocławskiej Piwnicy Świdnickiej, która była pierwszym „domem” festiwalu.
Ponieważ WROSTJA zawsze towarzyszy jakiś temat przewodni – w tym roku będzie ich kilka. Spotkania rozpocznie „Dzień poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi” zorganizowany z okazji 90. rocznicy urodzin autora. Zobaczymy dwa spektakle na podstawie tekstów Różewicza - „Stara kobieta wysiaduje” w wykonaniu Larysy Kadyrovej z Ukrainy oraz „W środku życia” w wykonaniu Tadeusza Malaka. Drugim tematem będą „Czarne książeczki z Hamletem” (cykl publikacji wydawanych w ramach WROSTJA). Pod tym hasłem kryją się spotkania autorskie, sesja, dyskusje oraz pokazy specjalne bohaterów publikacji - m.in. pokaz mistrzowski Birute Mar, który będzie można zobaczyć we Wrocławskim Teatrze Lalek. Trzeci temat to Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna Filia we Wrocławiu, która kolejny raz w ramach „Dnia PWST” przygotowała cieszący się niezwykłą popularnością pokaz etiud studentów. W ramach 40. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (OFTJA) konkurować będzie 9 spektakli wybranych spośród 24 zgłoszeń z całej Polski. Spektakle konkursowe będą odbywały się w salach Teatru PWST (Hotel Savoy) oraz Teatru Muzycznego Capitol (Mała Scena).
Na Dolny Śląsk spektakle wyjadą do Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha.
Jury 40. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora:
Janusz Degler, Jolanta Góralczyk, Bogusław Kierc, Krzysztof Kuliński, Tadeusz Malak
Prezentacja publikacji z serii „Czarna książeczka z Hamletem”, sesja, etiudy, spotkania - wstęp wolny
Spektakle biletowane to:
- przesłuchania konkursowe OFTJA - karnet całodniowy (gwarancja miejsc siedzących) - 40 zł,
studenci wstęp wolny
- Larysa Kadyrowa „Stara kobieta wysiaduje” (Ukraina) - 10, 20zł
- Birutė Mar „Unė” na podstawie dziennika Unė Baye-Babickaitė (Litwa)- 10, 20zł
Bilety do nabycia w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS, Rynek-Ratusz 24, tel. 71 342 22 91 www.dcik.pl oraz przed spektaklami.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |