Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939

18 grudnia w  w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie odbyła się premiera albumu fotograficznego Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939.

Album ten to prawie 400 stron i ponad 460 zdjęć. Jak pisze profesor Antony Polonsky: „(…) książka ożywia utracony świat, a połączenie archiwalnych zdjęć z nowatorskim ujęciem tematu czyni z niej fundamentalną lekturę dla wszystkich tych, których interesuje życie Żydów w międzywojennej Polsce”. O sile zdjęć zamieszczonych w albumie można by mówić długo, zamiast tego jednak proponuję przejrzeć zdjęcia, które przesyłam jako materiały prasowe.

Publikacja jest panoramą życia polskich Żydów w Polsce między dwiema wojnami. Pomysł wydania albumu wyrósł z przekonania, że historia polskich Żydów jest wielkim i fascynującym tematem, który cały czas jest obszarem mało znanym współczesnemu czytelnikowi. Album posiada podział tematyczny. Wyodrębniono osiem części, o następujących tytułach:

    Miasto, miasteczko, wieś
    Życie codzienne i praca
    Wiara i życie
    W społeczeństwie
    Antysemityzm
    W świecie polityki
    Emigracja
    Nauka i kultura

Fotografie opatrzone zostały interesującym komentarzem historycznym pozwalającym lepiej zrozumieć kontekst zdjęć. Autorom zależało, aby był to komentarz, który także cudzoziemcom pozwoli poznać historię Polski i zrozumieć rolę, jaką odegrali w niej Żydzi.

Książkę wydało lubelskie wydawnictwo Boni Libri we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym. Część zdjęć do albumu przekazał Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.12.15, autor: blackrose)
Tagi: Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Dance Gavin Dance
2
Bioscope
3
Raphaela Gromes
4
Eunike Tanzil
5
Between The Buried And Me
6
King Princess
7
Hauser
8
KSU Akustycznie
9
Matteo Bocelli
10
Tom Odell
1
Anthony D'Ambrosio
2
Francis Lawrence
3
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
4
Kogonada
5
Felipe Vargas
6
Kate Woods
7
Ari Aster
8
Johannes Schmid
9
Darren Aronofsky
10
Robert Wichrowski
1
Anna Rybakiewicz
2
Gabriela Pawlina
3
Przemysław Kowalewski
4
Daniel Hurst
5
Octavia E. Butler
6
Weronika Wierzchowska
7
Wioletta Sawicka
8
Edyta Świętek
9
Bernadetta Janusz
10
Marcin Margielewski
1
Norbert Bajan
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia