Konkurs na dokończenie minipowieści Leopolda Tyrmanda "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki"

3 grudnia w siedzibie Muzeum Literatury w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu na dokończenie minipowieści Leopolda Tyrmanda Wędrówki i myśli porucznika Stukułki. Konkurs odbywał się pod patronatem żony pisarza Mary Ellen Tyrmand i jego syna Matthew Tyrmanda. Nagrodą jest 10 tys. złotych, publikacja powieści przez Wydawnictwo MG oraz część dochodów pochodząca ze sprzedaży książki.

Główna nagroda przypadła dwóm współautorkom – Monice Dyrlicy i Dagmarze Klejn, które nigdy wcześniej nie spotkały się osobiście, a powieść napisały, komunikując się przez internet.

W sumie na konkurs, ogłoszony we wrześniu zeszłego roku, wpłynęło 17 prac. Jury w składzie: dr Jarosław Klejnocki, dr Tomasz makowski, Rafał Grupiński, Piotr Januszewicz i Anna Stępniak oceniało nie tylko wartość literacką, oryginalność fabuły i umiejętność posługiwania się językiem polskim, ale też stylistykę tekstów, która powinna być utrzymana w duchu prozy Tyrmanda.

Głównego bohatera powieści, Jana Franciszka Stukułkę, porucznika służby czynnej 305 pułku piechoty, poznajemy na początku II wojny światowej. Podążamy za nim drogą kampanii wrześniowej, towarzyszymy mu w działalności konspiracyjnej, gdy podróżuje po okupowanej Polsce, od Krakowa po Wilno. Jak zwykle u Tyrmanda opowieść pełna jest celnych obserwacji, anegdot i opowiastek romansowych. Dostrzegamy w niej również fragmenty biografii autora.

Jak mówiła Dorota Malinowska-Grupińska, właścicielka Wydawnictwa MG, powieść tę można traktować jako zamkniętą całość, jednak nie jest to zgodne z zamysłem autora. Pod koniec książki główny bohater miał bowiem wyruszyć do Frankfurtu. Fakt ten stał się bezpośrednią inspiracją dla zorganizowania konkursu.

Konkurs na dokończenie minipowieści Leopolda Tyrmanda Wędrówki i myśli porucznika Stukułki
Laureatki: Monika Dyrlica, Dagmara Klejn
Organizator: Wydawnictwo MG

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.12.15, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Konkurs na dokończenie minipowieści Leopolda Tyrmanda, Wędrówki i myśli porucznika Stukułki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia