"Lament" według Polskiego Teatru Tańca

Lament może być rozumiany wielorako. Jako zagadnienie wielopłaszczyznowe odnoszące się zarówno do kwestii osobistych, jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z dziełem i jego oceną. Jaką wersję wybierze Polski Teatr Tańca? Przekonać się będzie można podczas premiery spektaklu Lament, którego prapremiera odbędzie się 28 i 29 listopada w hali MP2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Nowy spektakl prof. Ewy Wycichowskiej, będący zarazem jej ostatnią premierą zrealizowaną w czasie, kiedy kieruje Polskim Teatrem Tańca, inspirowany jest twórczością Tadeusza Różewicza. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, Lament wpisuje się gatunkowo w formę teatru tańca, przypisując niezwykle istotną rolę multimediom. Do współpracy przy spektaklu Ewa Wycichowska zaprosiła wybitne indywidualności artystyczne: Janusza Stolarskiego (reżyseria i rola aktorska), Krzysztofa Wikiego-Nowikowa (muzyka), Bohdana Cieślaka (scenografia), Annę Czyż (kostiumy) i Daniela Stryjeckiego (multimedia).

Lament jest tu zagadnieniem wielopłaszczyznowym odnoszącym się zarówno do kwestii osobistych, jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z dziełem i jego oceną. Jest więc to także indywidualny dialog każdego z twórców spektaklu z różewiczowską „raną”. Twórców interesuje wniknięcie w transgresywny świat, jaki rodzi się między przestrzenią traumy a przestrzenią dzieła, które pełni terapeutyczny, a zarazem ekspiacyjny charakter. Istota intymności wyznania zawarta w utworach składających się na tom Różewicza stała się dla twórców spektaklu inspiracją do działania, zmierzającego do podjęcia pracy nad wybranymi wątkami i motywami, w sposób kreacyjny wpisującego dzieło w strukturę gatunkową teatru tańca. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, budując strukturę dramaturgiczną ze znaku semantycznego i znaku ciała, twórcy spektaklu myślą o dychotomii świata i sztuki.

Lament
Prapremiera: 28 i 29 listopada 2015 roku, o godz. 20.00
Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.11.2015, autor: blackrose)
Tagi: Lament, Polski Teatr Tańca
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arlo Parks
2
Bryan Ferry
3
Bring Me The Horizon
4
Black Label Society
5
Crown Lands
6
At the Gates
7
Gorillaz
8
Kwiat Jabłoni
9
Balu Brigada
10
Megadeth
1
Sarah Miro Fischer
2
Rafał Reyman Głombiowski
3
Kleber Mendonça Filho
4
Sang-il Lee
5
Giorgos Georgopoulos
6
Kirill Sokolov
7
Maggie Gyllenhaal
8
Jan Komasa
9
Joachim Trier
10
Łukasz Palkowski
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia