10 października 2011 w warszawskim kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego w ramach projektu KinoRP. Tym razem publiczność mogła zobaczyć w nowej odsłonie "Eroikę" w reżyserii Andrzeja Munka.
Zrealizowana w 1957 roku "Eroica" to trzeci i najwybitniejszy fabularny film Andrzeja Munka. Obraz składający się z dwóch 40-minutowych nowel: "Scherzo alla polacca" oraz "Ostinato - lugubre" jest ironiczną polemiką z polską mitologią. Część pierwsza to opowieść o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu Górkiewiczu, który wbrew swojej woli i wrodzonemu racjonalizmowi bierze udział w powstaniu warszawskim.
Akcja drugiej noweli rozgrywa się w oflagu, gdzie po powstaniu trafiają porucznik Kurzawa i podporucznik Szpakowski. Zastają tu hermetyczny świat, w którym zamkniętym od czasów klęski wrześniowej oficerom przetrwać pomaga trzymanie się przedwojennych zasad i hierarchii, a przede wszystkim legenda porucznika Zawistowskiego, jedynego, któremu udało się uciec i tym samym ocalić honor polskiego oficera.
"Eroica" to jeden z pierwszych polskich filmów zrealizowanych w w technice szerokoekranowej. W 1959 roku obraz zdobył aż trzy nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar del Plata: dla najlepszego filmu, najlepszego scenariusza, którego autorem jest Jerzy Stefan Stawiński oraz nagrodę krytyków filmowych FIPRESCI.
pisf.pl
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |