Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu". Z Olgą Święcicką i Maciejem Nowakiem wokół książki „Mnie nie ma” – zapisem szczerych i bardzo osobistych rozmów tych dwojga – porozmawia Michał Kmiecik.
8 listopada 2015 / godz. 16.00 / Mała Sala / Zachodnia 93 / wstęp wolny /
„Nie myślę o sobie czule. Mnie mogłoby nie być. Jestem tylko kostiumem”. Zaszufladkować Nowaka trudno, tym bardziej że sam stara się uciec przed wszystkimi określeniami. Teatrolog, krytyk kulinarny, publicysta, dyrektor, społecznik, bon vivant... Haseł jest wiele, a Nowak jeden. Mnie nie ma to książka, w której pada bardzo wiele niepopularnych opinii i szczerych komentarzy. To odważna opowieść o samotności i zabawna historia o odrębności.
Maciej Nowak (ur. 1964) – dziennikarz, krytyk teatralny i kulinarny. Twórca i redaktor naczelny „Gońca Teatralnego” i „Ruchu Teatralnego”, były szef działu kultury „Gazety Wyborczej”. Był dyrektorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, założycielem i dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz wskrzesicielem Warszawskich Spotkań Teatralnych. Od lat recenzuje warszawskie restauracje w „Co Jest Grane”, jest także jurorem programu Top Chef w Polsacie i felietonistą „Gazety Stołecznej”. Razem z Mikiem Urbaniakiem prowadził program Homolobby w radiu RDC. Od września 2015 jest dyrektorem artystycznym w Teatrze Polskim w Poznaniu.
Olga Święcicka (ur. 1987) – z wykształcenia krytyczka teatralna, z zawodu dziennikarka. Absolwentka Instytutu Reportażu i Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Art&Business”, „Przekroju”, „Kukbuku”, „Ruchu Muzycznym”, „Aktiviście” i na portalu dwutygodnik.com. Współpracuje z Programem II Polskiego Radia.
Michał Kmiecik (ur. 1992) – dramatopisarz, reżyser teatralny, dramaturg Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Debiutował w 2012 roku spektaklem „Kto zabił Alonę Iwanowną?” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Felietonista „Tygodnika Wrocław”, dodatku do wrocławskiej „Gazety Wyborczej”. Publikował w „Dialogu”, „Krytyce Politycznej”, „Notatniku Teatralnym”, na e-teatrze i w lokalnej prasie. Laureat nagrody głównej i nagrody publiczności za tekst „Śmierć pracownika” w konkursie Metafory Rzeczywistości 2011 (premiera 15.12.2011, reż. Iwo Vedral, Teatr Polski w Poznaniu) i nagrody głównej w IV edycji konkursu Komediopisanie za tekst „Nam nie jest wszystko jedno”, organizowany przez Teatr Powszechny w Łodzi. Półfinalista IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (dramat „Wesele”).
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu w roku 2015 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |