Cyfryzacja kina Amok w Gliwicach

Od kilku lat trwa realizacja uruchomionego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Narodowego Programu Cyfryzacji Kin, który powstał przede wszystkim z myślą o zwiększeniu konkurencyjnosci małych placówek. Dzięki niemu kino AMOK w gliwicach zostało wyposażone w technologię niezbędną do wyświetlania filmów oraz innych produkcji audiowizualnych w formacie cyfrowym.

Gliwicki Teatr Muzyczny, w ramach którego działa studyjne kino AMOK, przystąpił do Programu, dzięki czemu udało sie uzyskać dotację w wysokości 50 %. Druga połowa pochodzi z budżetu miasta Gliwice.

Kino cyfrowe to olbrzymi jakościowy skok - zawsze ten sam poziom wyświetlanego obrazu, nigdy nieniszczejąca kopia. Jednocześnie technologia ta znacznie zmniejsza koszt jej wyprodukowania, czyniąc ją w zasadzie bezkonkurencyjną względem taśmy 35 mm, czyli tradycyjnej taśmy światłoczułej. Poprzez zmniejszenie kosztów możliwe jest wyprodukowanie większej liczby kopii, które mogą trafić do mniejszych kin, gdzie są wyświetlane w tym samym czasie, co w wielkich sieciach kinowych. Pozwala to małym kinom na rozbudowanie repertuaru, szybkie zaprezentowanie widzom nowości filmowych oraz zachowanie konkurencyjnej pozycji rynkowej w walce o widza. Kino cyfrowe pozwala także na wyświetlanie obrazów, które do tej pory nie trafiały do dystrybucji kinowej: zapisów koncertów, widowisk, transmisji satelitarnych oper i spektakli teatralnych, np. z Metropolitan Opera, Teatru Balszoj i innych produkcji audiowizualnych. Najnowszy projektor cyfrowy umożliwia także realizację lekcji multimedialnych z różnych zakresów nauczania, oglądanie filmów w technice 3D oraz obraz w formacie 4K, który jest nowym standardem dla rozdzielczości w filmach cyfrowych.

Właśnie dzięki najnowszemu projektorowi cyfrowemu uzyskanemu w ramach trwajacego od jesieni 2008 roku Narodowego Programu Cyfryzacji Kin, kino AMOK może zaproponować widzom obraz o rozdzielczości 4K zapewniający najwyższą jakość odbioru.

Standard Cinema 4K (potocznie zwany QuadHD) to standard obecny przy realizacji wysokobudżetowych produkcji filmowych - jest to rozdzielczość 21,3 razy większa, niż standardowa rozdzielczość telewizyjna. 4K to technologia pozwalajaca na zaprezentowanie widzom obrazu o rozdzielczości poziomej 4096 na 2160 pikseli wyświetlanego z prędkością 24 klatek na sekundę.

Pierwszy w kraju publiczny pokaz filmów w rozdzielczości 4K miał miejsce podczas targów Media Expo 2009 w Poznaniu. Jeszcze do niedawna wyłącznie jedno kino w Polsce dysponowało technologią 4K - był to Europlex należący do sieci Silver Screen (obecnie Multikino). Kino zostało jednak zamknięte, zaś projektor zdemontowany. Teraz na projekcje w formacie 4K zapraszamy do kina AMOK.

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.10.11, autor: redakcja)
Dział film
Tagi: kino, Amok, Gliwice
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Tom Grennan
4
Molly Tuttle
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Ólafur Arnalds
9
Paul Weller
10
Steve Hackett
1
Paolo Cognetti
2
Danny Boyle
3
Mike Flanagan
4
Michael Shanks
5
Samuel Van Grinsven
6
Guillaume Nicloux
7
Paolo Genovese
8
Darren Aronofsky
9
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
10
Mehdi Avaz
1
Agata Zamarska
2
Kelsey Cox
3
Mario Vargas Llosa
4
Patrycja Pelica
5
Lucinda Riley
6
Hanna Greń
7
Antoine Wilson
8
Anna Bailey
9
Elizabeth Jane Howard
10
Ildefonso Falcones
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia