Retrospektywa Todda Solondza na 2. American Film Festival

Bohaterem czwartej retrospektywy 2. American Film Festival będzie Todd Solondz, reżyser wyszydzający płytkość myślenia przeciętnych Amerykanów, kontrowersyjny portrecista moralnego zakłamania i dekonstruktor współczesnych mitów.

Pierwszym sukcesem Solondza był zrealizowany w 1995 roku Witaj w domu lalek, wnikliwy portret nieakceptowanej przez rówieśników nastoletniej dziewczyny. Pozornie zgrywający się z ludzkich defektów Solondz w istocie podsuwa widzom lustro, w którym dojrzeć mogą swoją fałszywą tolerancję. Za ten film reżyser został wyróżniony Główną Nagrodą Jury w Sundance.

Późniejsze Happiness – groteskowa panorama współczesnego społeczeństwa amerykańskiego, umiejętne balansująca na granicy dramatu i komedii – otrzymało nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes w 1998 roku. Z dobrym przyjęciem publiczności i krytyki spotkało się również późniejsze Opowiadanie, w którym Solondz ponownie przygląda się sfrustrowanej i zagubionej młodzieży.

Palindromy z 2004 roku to historia dziewczyny, która pod wpływem presji rodziców poddaje się aborcji, a w wyniku komplikacji nigdy już nie będzie mogła mieć dzieci. Uniwersalnego wymiaru nadaje opowieści zabieg wcielania się w rolę głównej bohaterki, Avivy, ośmiu osób w różnym wieku, różnego koloru skóry oraz odmiennej płci. Palindromy są bezwzględną krytyką amerykańskich mitów rodziny
i religijności, podszytych skrzętnie skrywaną hipokryzją.

We Wrocławiu widzowie AFF będą mogli obejrzeć również nagrodzony za scenariusz w Wenecji Życie z wojną w tle oraz pokazywany po raz pierwszy w Polsce Jestem czarnym koniem, jeden z najciekawszych filmów niedawnego weneckiego festiwalu – komediodramat o trudnych zmaganiach z codziennością otyłego trzydziestolatka. W rolach głównych wystąpili znakomity Jordan Gelber i legendy Hollywood Mia Farrow i Christopher Walken.

americanfilmfestival.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.10.11, autor: jaco1888)
Dział film
Tagi: Retrospektywa Todda Solondza na 2. American Film Festival
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
White Lies
2
OMD
3
David Gilmour
4
Robert Plant
5
Twenty One Pilots
6
Dropkick Murphys
7
Richard Ashcroft
8
Paradise Lost
9
Orbit Culture
10
Bioscope
1
Paweł Podolski
2
Michał Kwieciński
3
Agnieszka Holland
4
Radu Jude
5
Maura Delpero
6
James Marquand
7
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
8
Solange Cicurel
9
Genki Kawamura
10
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
1
Marcin Podlewski
2
Jagoda Wochlik
3
Freida McFadden
4
Grażyna Molska
5
Renata Kuryłowicz
6
Agata Kunderman
7
Rina Kent
8
Elizabeth B. White
9
Olga Rudnicka
10
John Glatt
1
Norbert Bajan
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia