Teatr dla niewidomych wyróżniony przez Ministra Kultury

Projekt Teatru dla niewidomych i słabo widzących otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna na rok 2015. Kultura Dostępna to nowa ministerialna inicjatywa, której celem jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury grupom szczególnie narażonym na wykluczenie.

Teatr Powszechny w Łodzi od lat kieruje się zasadą "Teatr blisko ludzi", podejmując działania, ułatwiające dostęp do sztuki tym odbiorcom, którzy z rozmaitych względów mają utrudnioną możliwość skorzystania z oferty kulturalnej. Teatr dla niewidomych i słabo widzących to sztandarowa inicjatywa Teatru, powołana do życia w 2005 roku. Projekt przygotowany jest specjalnie z myślą o odbiorcach, których obecność w teatrze, była do tej pory całkowicie wykluczona.

W ramach projektu konsekwentnie realizowanego od dziesięciu lat przez Teatr Powszechny zrealizowano już 45 premier. Wszystkie spektakle społecznie wyreżyserowała pomysłodawczyni Teatru dla niewidomych i słabo widzących dyrektor Ewa Pilawska. Lata doświadczeń i ciągły kontakt z łódzkim środowiskiem osób niewidomych pozwoliły na stworzenie stałej widowni, która z zainteresowaniem przychodzi na kolejne premierowe przedstawienia. To właśnie jej oczekiwania kształtują repertuar Teatru dla niewidomych i słabo widzących, który na prośbę widzów opiera się przede wszystkim na współczesnych sztukach komediowych.

Utwory, które prezentowane są w ramach cyklu charakteryzują się bogatymi didaskaliami, co pozwala osobom niewidomym odnaleźć się w akcji scenicznej. Bardzo ważnym elementem spektakli jest zintensyfikowanie oddziaływania - poprzez zapach czy dźwięk - na zmysły widzów. Prezentacjom towarzyszą również programy teatralne napisane alfabetem Braille'a.

Teatr dla niewidomych i słabo widzących to unikatowy projekt nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Dlatego też wielokrotnie doceniany był przez środowisko osób niewidomych i instytucje z nimi współpracujące. Cieszymy się, że unikatowość projektu, jego społeczny i edukacyjny wymiar zostały doceniona również przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 25 tysięcy złotych.

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.09.2015, autor: blackrose)
Tagi: Teatr dla niewidomych wyróżniony przez Ministra Kultury
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arlo Parks
2
Bryan Ferry
3
Bring Me The Horizon
4
Black Label Society
5
Crown Lands
6
At the Gates
7
Gorillaz
8
Kwiat Jabłoni
9
Balu Brigada
10
Megadeth
1
Sarah Miro Fischer
2
Rafał Reyman Głombiowski
3
Kleber Mendonça Filho
4
Sang-il Lee
5
Giorgos Georgopoulos
6
Kirill Sokolov
7
Maggie Gyllenhaal
8
Jan Komasa
9
Joachim Trier
10
Łukasz Palkowski
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia