W dniach 3-6 września w Muzeum Miasta Gdyni odbędą się Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2015. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Laureatów 10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w sobotę 5 września podczas uroczystej gali.
Tegorocznemu finałowi NLG towarzyszyć będzie 4. Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa. Ruszy Czytelnia Dworcowa, aktorzy poproszą pasażerów o Słowo do kontroli, zaśpiewa Chór Czytelników. Odbędzie się także spotkanie z Filipem Springerem i Szczepanem Twardochem.
Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek 3 września o godz. 18:00 prof. Ryszard Koziołek poprowadzi rozmowę z autorami esejów - Janem Gondowiczem, Andrzejem Mencwelem, Pawłem Piszczatowskim, Robertem Puckiem i Piotrem Wierzbickim. Tego samego dnia o godz. 20:00 prof. Piotr Śliwiński przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami - Piotrem Janickim, Natalią Malek, Agnieszką Mirahiną, Adamem Pluszką i Dariuszem Sośnickim.
W piątek 4 września o godz. 18:00 dr Anna Marchewka rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii proza - Waldemarem Bawołkiem, Michałem Cichym, Grzegorzem Franczakiem, Wiolettą Grzegorzewską. Piątkowy wieczór będzie należał także do tłumaczy. O godz. 20:00 dr Tomasz Swoboda poprowadzi spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski - Wiktorem Dłuskim, Hanną Igalson-Tygielską, Iwoną Krupecką i Bogusławą Sochańską.
Laureatów 10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w sobotę 5 września. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 18:00 w hotelu Courtyard by Marriott (wejście dla gości z zaproszeniami).
Niedziela 6 września będzie dniem spotkań z laureatami we foyer Muzeum Miasta Gdyni. O godz. 14:00 Adam Lipszyc poprowadzi rozmowę z laureatem w kategorii eseistyka. O godz. 15:00 Joanna Mueller przybliży sylwetkę laureata w kategorii poezja. O 16:00 Darek Foks rozmawiał będzie z uhonorowanym przez Kapitułę prozaikiem. O godz. 17:00 Tomasz Swoboda przeprowadzi wywiad z laureatem wyłonionym spośród nominowanych tłumaczy. Dzień zakończy debata poświęcona dziesięcioleciu Nagrody Literackiej Gdynia, w której udział wezmą prof. Ewa Graczyk, Zofia Król oraz prof. Piotr Śliwiński. Debatę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.
Tegorocznemu finałowi Nagrody Literackiej Gdynia towarzyszyć będzie 4. Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa. W piątek 4 września miejscem wydarzeń literackich stanie się Dworzec Główny PKP w Gdyni, w którym funkcjonować będzie specjalna Czytelnia Dworcowa (otwarta także następnego dnia). Odbędzie się też dworcowa premiera Chóru Czytelników, który powstaje we współpracy z Teatrem Gdynia Główna. Dodatkowo na wybranych liniach, w autobusach i trolejbusach ZKM Gdynia aktorzy wyrecytują fragmenty utworów literackich w ramach akcji Słowo do Kontroli.
5 września (sobota) galę NLG poprzedzą festiwalowe spotkania z Filipem Springerem (o godz. 15:00) i Szczepanem Twardochem (o godz. 16:30). Przeprowadzą je kolejno Kamil Bałuk, związany z Instytutem Reportażu i Szymona Kloska współpracujący z Instytutem Książki.
W niedzielę 6 września na schodach Muzeum Miasta Gdynia działać będzie plenerowa czytelnia Nagrody Literackiej Gdynia i Festiwalu Miasto Słowa.
Szczegółowy plan imprezy dostępny jest na stronie organizatora.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |