XVI Forum Kina Europejskiego Cinergia 2011

4 listopada w Łodzi odbędzie się XVI Forum Kina Europejskiego "Cinergia". Organizatorzy co roku podkreślają, jak istotne jest dla nich zmiana postrzegania współczesnego kina europejskiego i światowego. 

Tegoroczna edycja jest szczególna ze względu na reaktywowanie Konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Munka. Warto nadmienić, iż była przyznawana od 1965 roku przez PWSFTViT w Łodzi młodym reżyserom i operatorom filmowym.

Organizatorzy podzielili program na sekcje, w ramach których widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszymi produkcjami z Niemiec oraz Danii. Pojawią się filmy z ostatnich edycji Berlinale takie jak Andreasa Veila "If not us Who",  "Trzy" Toma Tykwera, utrzymane w queerowej tematyce "Romeos" Sabine Bernardi oraz filmy muzyczne Wima Wendersa. Miłośnicy kina duńskiego będą mogli ucieszą się z retrospektywy Susanne Bier ale takze z obrazów autorstwa Anette K. Olesen, Kathrine Winfeld i Helli Joof.

Widzom zostanie przypomniana również sylwetka Marco Ferreriego, kóry wsławił się przede wszystkimdzięki  "Wielkiemu zarciu". 

Cinergia to również wydarzenia specjalne. Gościem tegorocznej edycji ma być sam  Istvan Szabo, jeden z najwybitniejszych twórców kina europejskiego, autor "Mefisto", "Pułkownika Redl", czy "Hanussen". Kolejnym potwierdzonym gościem jest Gary Lucas, ceniony amerykański muzyk, okrzyknięty przez "Rolling Stone" jednym z najbardziej oryginalnych gitarzystów na świecie, zaprezentuje podczas festiwalu autorskie kompozycje do filmu "Dracula" z 1931 roku.

Głównymi organizatorami wydarzenia, które odbędzie się w terminie 4-12 listopada 2011, jest Kino Charlie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

Wiecej: cinergiafestival.pl

 

 

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.09.11, autor: minolasism)
Dział film
Tagi: cinergia, forum, kino
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Tom Grennan
4
Molly Tuttle
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Ólafur Arnalds
9
Paul Weller
10
Steve Hackett
1
Paolo Cognetti
2
Danny Boyle
3
Mike Flanagan
4
Michael Shanks
5
Samuel Van Grinsven
6
Guillaume Nicloux
7
Paolo Genovese
8
Darren Aronofsky
9
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
10
Mehdi Avaz
1
Agata Zamarska
2
Kelsey Cox
3
Mario Vargas Llosa
4
Patrycja Pelica
5
Lucinda Riley
6
Hanna Greń
7
Antoine Wilson
8
Anna Bailey
9
Elizabeth Jane Howard
10
Ildefonso Falcones
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia