Okno na Świat | Festiwal Kultur Świata w Gdańsku

W dniach 17–19 lipca w Gdańsku odbędzie się już 9. edycja festiwalu Kultur Świata Okno na Świat.

Tegoroczna edycja promować będzie hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie „innością” i by tę „inność” oswajać. Program Festiwalu jest zbudowany w oparciu o ideologię społeczną, która odzwierciedla hasło danej edycji.

Gwiazdą festiwalu będzie Aurelio Martinez, muzyk, wokalista, działacz społeczny i polityk pochodzący z Hondurasu kultywujący muzyczną spuściznę grupy etnicznej Garifuna, pochodzącej z Ameryki Środkowej. Dodatkowo zaprezentują się: młoda gwiazda KC Nwokoye, wychowany w Polsce, pochodzący z Nigerii wokalista i kompozytor grający r&b, jazz, pop i reggae; Ikenga Drummers polsko- nigeryjski zespół łączący tradycyjną muzykę gospel z Afryki Zachodniej, z polską muzyką ludową, czy Pad Brapad z Francji, zespół prezentujący muzykę romską i klezmerską w nowoczesnej odsłonie tzw. Urban Tzigan Music. Wyjątkowym wydarzeniem będzie występ młodego zespołu Songhoy Blues pochodzącego z Mali w Afryce Zachodniej, a tworzącego w Europie.

Festiwal Kultur Świata Okno na świat jest cyklicznym (co dwa lata) wydarzeniem kulturalnym, powołanym by promować hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie „innością” i by tę „inność” oswajać. Festiwal postawił na zderzanie gatunków muzycznych i zaskakiwanie nimi, w różnych twórczych kombinacjach, na mieszanie tradycji z nowoczesnością. Stawia na artystyczne kooperacje, projekty międzynarodowe, artystów tworzących w innych krajach niż te, w których się urodzili. Publiczność ma okazję poznać twórców z różnorodnych kręgów kulturowych, artystów, którzy tworzą w krajach odległych od swoich ojczyzn, albo też takich, dla których inspiracją są inne, egzotyczne kultury.

Festiwal Kultur Świata nie jest kolejnym festiwalem muzyki etno, folk lub „world music”. O jego unikalności świadczy bowiem fakt, iż muzyczny program Festiwalu jest zbudowany w oparciu o ideologię społeczną, która odzwierciedla hasło danej edycji. Muzyka na festiwalu prezentowana jest nie tylko od strony estetycznej, ale również jako narzędzie do walki społecznej, jako ważne medium w dialogu międzykulturowym. 9. edycja Festiwalu stawia w centrum uwagi aktualne tendencje i zjawiska muzyczne związane z zagadnieniem imigracji i odbędzie się pod hasłem „Imigracja/ Integracja”.

9. edycja festiwalu Kultur Świata Okno na Świat
Od 17 do 19 lipca 2015 roku
Gdańsk

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.06.15, autor: blackrose)
Tagi: Festiwal Kultur Świata w Gdańsku
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia