Sztuka portretowania czy realność dokumentu

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wernisaż wystawy prac Benedykta Jerzego Dorysa – Sztuka portretowania czy realność dokumentu, który odbędzie się 11 czerwca o godz. 18.00.

    Jakim fotografem był Dorys?

    Czym się interesował?

    Jakie prace skrywa jego archiwum?

Jerzy Benedykt Dorys (właściwie Rotenberg) to wybitny fotograf mody i portrecista, urodzony w 1901 roku w Kaliszu. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Sztuki w Łodzi. Niedawne ujawnienie całego archiwum Dorysa, znajdującego się w Bibliotece Narodowej w Warszawie, pozwala spojrzeć na jego dorobek artystyczny z nowej perspektywy.

Znajdziemy w nim statyczne zdjęcia portretowe, wykonywane w jego atelier fotograficznym w Warszawie przede wszystkim dla zamożnych klientów: ludzi świata kultury, polityków, wojskowych (do 1939) i działaczy partyjnych (po wojnie). Odkryjemy liczne akty kobiet i bardziej śmiałe akty mężczyzn, które były twórczością prywatną – nieprzeznaczoną na wystawy, oglądaną tylko przez wybranych. Zobaczymy, powstały w latach 1931-32 najsłynniejszy cykl Dorysa „Kazimierz nad Wisłą” – jedno z najważniejszych osiągnięć fotografii polskiej z okresu międzywojennego w nurcie dokumentalnym (cykl prezentowany był od końca lat 70. na najsłynniejszych wystawach fotografii polskiej za granicą – w Nowym Jorku, Paryżu i Tokio).

Sztuka portretowania czy realność dokumentu
Wystawa prac Benedykta Jerzego Dorysa
11 czerwca 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.06.15, autor: blackrose)
Tagi: Sztuka portretowania czy realność dokumentu, wystawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia