Belgijska farsa?

Czy sztuka może rodzić się z przypadku, spontaniczności, poczucia humoru? W przypadku tego artysty – może. Jacques Lizène – najciekawszy spośród belgijskich twórców powojennych – 23 września zagości (ze specjalnie przygotowanym na tę okazję happeningiem) w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. 

Jacques Lizène jest artystą nurtu fluxus, który znosi granice pomiędzy tradycyjnie pojmowaną sztuką a codziennością. W jednym dziele łączy rysunki, collage, fotografie, wideo. Happeningi zespala z malarstwem, eksperymentalną poezją i muzyką. Z tego powodu Belgijczyk wielokrotnie bywa zestawiany z dadaistami, którzy sztukę traktowali w kategoriach zabawy. Nie jest to zresztą bezpodstawne, zwarzając na fakt, że Lizène, opowiadając o tworzonej przez siebie sztuce, przytacza słowa Duchampa – „trzeba obalić ideę osądzania”. Ta prowokacyjna formuła – jak zauważa Guy Scarpetta autor „Opętanego” – odnosi się do tyranii norm, dobrego gustu i hierarchii narzuconych przez koncepcje sztuki przepisowej, normatywnej. Sam Lizène najskuteczniej tę ideę obalił wywodząc swoją sztukę z... poczucia humoru. Z tego powodu przez widzów odbierany jest jako magik, clown a nawet szaman.

O tym, jakim naprawdę artystą jest Jacques Lizène, będziemy mogli przekonać się podczas wernisażu 23 września, na którym zaprezentuje specjalnie na tę okazję pomyślany happening.

Wernisaż odbędzie się 23.09 o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Wystawa prac artysty potrwa do 23 listopada.

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, której udostępnione zostało dzięki uprzejmości galerii Nadja Vilenne.
 

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.09.11, autor: caesia)
Tagi: BWA, Jacques Lizène, wystawa, happening
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia