Klub Gnosis zaprasza na "Dziewannę"

Klub Gnosis w Warszawie zaprasza dziś 30 kwietnia, o godz. 18:00 do wysłuchania "Dziewanny" Jacka Dobrowolskiego w adaptacji Teatru Polskiego Radia z Danutą Stenką w roli głównej.

http://www.polskieradio.pl/17/219/Artykul/472478,
Dziewanna a później do rozmowy z autorem o "...tajemnicy życia i śmierci, o potędze władzy i potędze miłości ..".

wstęp wolny

Dziewanna to dramat misteryjny o tajemnicy życia i śmierci, o potędze władzy i potędze miłości utrzymany w poetyce komedii romantycznej.
Dotyczy też walki płci, przedstawiając pojedynek magiczny Poety z pogańską Dziewanną, boginią księżyca. Akcja toczy się nie tylko w lasach Gór Świętokrzyskich, lecz również w niebach i piekłach. Biorą w niej udział czarodziejki, magiczne zwierzęta, czarownicy, rusałki, wiły, a nawet amazonki. Dramat napisany został regularnym wierszem rymowanym, pełen jest ironicznego dowcipu i nie stroni od komizmu sytuacyjnego.
Dziewanna nawiązuje do wielkiej tradycji europejskiego dramatu poetyckiego, a powstała na przekór naszej bezdusznej i bezradnej wobec odwiecznych pytań epoce. Nie jest to jednak tylko przeszczep, czy klon dramatu romantycznego. Stylizacja romantyczna i rymowany wiersz regularny to gleba, z której dramat wzrósł ku nowym przestrzeniom.

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.04.15, autor: blackrose)
Tagi: Klub Gnosis, Dziewanna, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Dani de la Orden
5
Joseph Kosinski
6
David Marqués
7
Michael Dweck, Gregory Kershaw
8
Blandine Lenoir
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Sofía Segovia
2
Keigo Higashino
3
Gillian McAllister
4
Piotr Chomczyński
5
Eric-Emmanuel Schmitt
6
Isabel Allende
7
Emma Angstrom
8
Fernanda Trías
9
Uketsu
10
Agata Zamarska
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia