"How Culture Works?" Tymka Borowskiego

„Jedni ludzie robią rzeczy dobrze, inni źle. Ci, którzy robią je dobrze, uprawiają więcej seksu i szybciej spłacają kredyty. I tu nasuwa się pytanie, czy jest jakaś ogólna zasada, jak robić rzeczy dobrze?”..

Co ma kultura do tempa spłacania kredytów? Czym w ogóle jest kultura? Dlaczego kultury różnią się między sobą i czy jedne są lepsze od innych? Dlaczego niektóre ich elementy się starzeją a inne nie zmieniły się od tysięcy lat? Dlaczego niektóre łatwo wymienić, a inne uparcie opierają się zmianom choć przynoszą więcej szkody niż pożytku? Czym jest dzisiaj wielokulturowość?

Twórcy na najprostszych przykładach pokazują, czym jest kultura, z czego i w jaki sposób powstaje, dlaczego i jak się zmienia. Film stawia tezy z którymi nie sposób się nie zgodzić, a sformułowane na ich bazie zasady działania kultury są uniwersalne. Stosują się zarówno do budzących kontrowersje problemów wielokulturowego społeczeństwa jak i codziennych, indywidualnych wyborów życiowych każdego z nas. Ich zrozumienie pozwala lepiej używać kultury, i – co za tym idzie – po prostu skuteczniej żyć. Twórcy deklarują: „Chcieliśmy by nasz film był maksymalnie praktycznym przewodnikiem; by ułatwiał świadome kształtowanie naszych sposobów życia w coraz bardziej skomplikowanym świecie”.

Całość wykładu składa się na zaskakujący obraz kultury rozumianej jakoś ściśle praktyczne narzędzie stworzone przez nasz sprytny gatunek by ułatwiać sobie zaspokajanie wrodzonych potrzeb.

Premiera filmu odbyła się w Zachęcie, 28 marca br.

Źródło: howcultureworks.pl

Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena w ramach projektu Wielokulturowość nie działa? Artyści przeciw przemocy.

http://www.howcultureworks.pl/

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.04.15, autor: blackrose)
Tagi: How Culture Works?,Tymek Borowski
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Orbit Culture
2
Bob Dylan
3
Bioscope
4
Balu Brigada
5
Sophie Ellis Bextor
6
Eunike Tanzil
7
White Lies
8
David Gilmour
9
Of Mice & Men
10
Robert Plant
1
Lynne Ramsay
2
Wojciech Smarzowski
3
Margherita Ferri
4
Sebastian Juszczyk
5
Agnieszka Holland
6
Bálint Dániel Sós
7
Michał Kwieciński
8
James Marquand
9
Paweł Podolski
10
Radu Jude
1
Jacek Mikołajczyk
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia