Wiersze w metrze to inicjatywa kulturalna w przestrzeni miejskiej, która po czteroletniej przerwie powróciła do Warszawy. Organizatorem tegorocznej edycji jest warszawski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC.
„Tegoroczna, piąta edycja, jest dla nas wyjątkowa“ – stwierdził dr Georg Blochmann, przewodniczący EUNIC Warszawa, dyrektor Goethe-Institut Warszawa – „Wiersze w metrze powróciły na prośbę warszawiaków - udało nam się przywrócić projekt, który jest doskonałym dowodem na to, że tkanka miejska i kultura mogą się uzupełniać.“
„Zależy nam na tym, by kultura była elementem życia codziennego mieszkańców. Metro jest idealnym miejscem. Mam nadzieję, że to spotkanie z poezją będzie dla warszawiaków inspirujące” – powiedział Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.
W tegorocznej kampanii prezentowane wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Portugalii po Ukrainę, Turcję i Kazachstan. Nie zabraknie też poezji polskiej. Wyboru poetów i wierszy dokonywały poszczególne instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej oraz kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności.
Organizatorem tegorocznej edycji jest warszawski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC oraz m.st. Warszawa.
W 2008 roku, z inicjatywy Instytutu Książki i British Council w Warszawie, powstał pomysł unikalnej inicjatywy kulturalnej w przestrzeni miejskiej. Projekt miał na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej i nazwany został Wiersze w metrze.
Pierwowzorem pomysłu umieszczania poezji w metrze jest cykliczny projekt o nazwie Poems on the Underground, który od 1986 roku odbywa się w Londynie. Podobne kampanie prowadzone są lub były także m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |