100 wydarzeń w programie Europejskiego Kongresu Kultury

Ponad 100 interdyscyplinarnych spotkań i projektów z udziałem 300 artystów, naukowców oraz filozofów znalazło się w programie Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się w dniach 8 -11 września we Wrocławiu.

Hasłem przewodnim kongresu jest "Kultura dla zmiany społecznej" (ang. Art for Social Change). Jak podkreślają organizatorzy, to hasło którym określane są działania artystyczne podnoszące świadomość społeczną i artystyczną uczestników. "To jeden z nurtów współczesnej sztuki, który ma wpływ na kształt społeczeństwa, jest czynnikiem zmiany, inspiracją dla innowacyjności i krytycznego myślenia" - napisano w materiałach prasowych Kongresu.

Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (główny organizator Kongresu) Michał Merczyński podkreślił, że wydarzenia Kongresu mają pokazać kilka najważniejszych motywów, które pojawiają się w debacie o kulturze w Europie. - W części intelektualnej, w czasie 10 debat, będziemy starali się prześwietlić najważniejsze problemy, wokół których buduje się europejski dialog o kulturze - mówił dyrektor.

Osią intelektualną Kongresu ma być książka prof. Zygmunta Baumana "Kultura w płynnej nowoczesności". Wykład Baumana zainauguruje wydarzenia Kongresu.

W ramach Kongresu odbędą się również debaty w ramach inicjatywy Soul for Europe. - To inicjatywa, która przy jednym stole gromadzi europarlamentarzystów i urzędników unijnych oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych - tłumaczył Merczyński. W ramach tej części Kongresu odbędą się trzy debaty: "Kultura i gospodarka w rozwoju Europy", "Europejska Stolica Kultury - Model dla kultury" oraz "Rola i kierunki rozwoju programów kulturalnych Unii Europejskiej".

Program artystyczny festiwalu - jak podkreślił Merczyński - zbudowano wokół pojęcia interdyscyplinarności. - Wydarzenia artystyczne stanowią bardzo mocną część Kongresu. Będzie to wielki festiwal sztuki, podczas które pokażemy kilkadziesiąt projektów, które we Wrocławiu będą miały swoją premierę - mówił.

Sekcję filmową zdominuje projekt przygotowany przez zespół Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Będzie to przegląd zatytułowany Funny Games EU, w którego programie znalazło się 15 europejskich filmów z ostatnich 10 lat. Odbędzie się również pokaz specjalny filmu Wima Wendersa "Pina", którego fabuła przedstawia legendę teatru tańca Pinę Bausch.

Wydarzeniem muzycznym ma być m.in. projekt, w którym wezmą udział kompozytor Krzysztof Penderecki, gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood oraz guru współczesnej muzyki elektronicznej Aphex Twin. Swój projekt pokaże również kompozytor, producent i artysta rockowy Brian Eno. Będzie to przygotowany specjalnie na Kongres pokaz muzyczno-audiowizualny.

Z kolei wydarzenia teatralne zdominuje prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej "Poczekalnia.0"

Wśród intelektualistów i artystów, którzy zapowiedzieli udział w Europejskim Kongresie Kultury, znaleźli się m.in. Zygmunt Bauman, Brian Eno, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Rybczyński czy Krystian Lupa.

Wydarzenia organizowane w ramach Kongresu będą odbywać się w kompleksie wrocławskiej Hali Stulecia w scenografii przygotowanej przez autorów polskiego pawilony na EXPO w Szanghaju.

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.09.2011, autor: redakcja)
Tagi: Europejski Kongres Kultury, festiwal, kultura
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Europe
2
Bring Me The Horizon
3
Kasabian
4
The Rolling Stones
5
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
6
Tarja
7
Muse
8
Sienna Spiro
9
Suki Waterhouse
10
Evanescence
1
David Robert Mitchell
2
Yann Gozlan
3
Kei Ishikawa
4
Ridley Scott
5
Richard Linklater
6
Maciej Cuske
7
Christopher Nolan
8
Gabriele Muccino
9
Stéphane Demoustier
10
Bart Schrijver
1
Sławomir Jarmuż
2
Jerzy Strzelczyk
3
Rollo May
4
Małgorzata Zielińska
5
Loreth Anne White
6
Sylvain Tesson
7
Robert A. Heinlein
8
Tomasz Jurys, Mateusz Grajek
9
Jerzy Gąssowski
10
Beata Ziaja
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia