6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Z tej okazji zapraszamy na dyskusję, podczas której porozmawiamy o pamięci o Sprawiedliwych i upamiętaniu ich postaw. Zastanowimy się, jak mówiono i pisano o Sprawiedliwych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, od lat powojennych do dziś.
W ostatnich latach narasta publiczna dyskusja na temat upamiętniania Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady. Jej rezultatem jest wiele projektów upamiętnień: m.in. dwa pomniki mające powstać w Warszawie, projekt kaplicy w Toruniu, a także przygotowywane w Markowej muzeum imienia rodziny Ulmów. Szczególnie dyskutowana jest inicjatywa wzniesienia pomnika „Ratującym – Ocaleni”, której przewodzi Fundacja „Pamięć i Przyszłość. Gorącą polemikę wywołuje planowana lokalizacja – w bliskim sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Pomnika Bohaterów Getta.
Dyskusja organizowana w Muzeum pozwoli przyjrzeć się tym zjawiskom w szerszym kontekście: jak funkcjonował i funkcjonuje dyskurs o Sprawiedliwych w krajowej historiografii, w sferze społecznej, symbolicznej, w inicjatywach edukacyjnych i twórczych. Zastanowimy się, jak temat ukrywania i udzielania pomocy Żydom obecny jest w polskich szkołach, jak opracowywany jest w sztuce współczesnej, jaką rolę pełni w dyskusji publicznej, jak kształtuje pamięć zbiorową i, co za tym, jak wpływa na obraz polsko-żydowskich relacji?
W dyskusji udział wezmą: Ewa Junczyk-Ziomecka, Grzegorz Siwor, dr Patrycja Dołowy, dr Tomasz Żukowski. Prowadzenie dyskusji: Joanna Król
Wstęp wolny. Dyskusja tłumaczona na język angielski i Polski Język Migowy.
Spotkanie odbędzie się w Muzeum POLIN w sobotę 7 marca o godz. 19.00.
Cykl realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |