Jubileusz profesora Janusza Durko

Wspaniały jubileusz - setne urodziny - obchodzi 23 lutego 2015 profesor Janusz Durko, historyk, archiwista i muzeolog, autor licznych publikacji o Warszawie i historii ruchu robotniczego.

Życiorys Jubilata jest integralnie związany z Warszawą, jego miastem rodzinnym. W okresie przedwojennym był to okres nauki w liceum im. Jana Zamoyskiego, następnie studia historyczne (1934-1938) na Uniwersytecie Warszawskim, po wojnie Profesor pracował jako historyk, archiwista i muzealnik. W ciągu dziesięcioleci działalności zawodowej służył Warszawie nie tylko dogłębną wiedzą, ale
i wyjątkowymi zdolnościami organizatorskim. Nie sposób przy okazji jubileuszu nie wspomnieć o swoistym, należącym do Profesora „rekordzie Polski”, jakim było dyrektorowanie przez ponad pięćdziesiąt lat (1952-2004) Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy.

W czasie niemieckiej okupacji Janusz Durko pracował jako sekretarz i członek zarządu Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie, gdzie zatrudnionych było wielu Żydów z tzw. „aryjskimi” papierami. Od jesieni 1942 do wybuchu Powstania Warszawskiego w mieszkaniu Janiny i Janusza Durków schronienie znalazło około 20 osób - uciekinierów z getta. Na wniosek Ocalonych Instytut Yad Vashem nadał państwu Durko tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” w 1989 roku.

Profesor Durko jest członkiem Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, a także współzałożycielem i członkiem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Odznaczony ponad 30 odznaczeniami polskimi i zagranicznymi za zasługi dla kultury. Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 28 listopada 2001 "za wybitne zasługi dla kultury narodowej" został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 r. odebrał Medal im. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przyznawany przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy za wybitne zasługi dla stolicy.

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.02.15, autor: blackrose)
Tagi: Jubileusz profesora Janusza Durko
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Steve Hackett
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Samuel Van Grinsven
2
David Koepp
3
Cédric Klapisch
4
David Marqués
5
Paolo Genovese
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Ido Fluk
8
Celia Rico Clavellino
9
Joseph Kosinski
10
Dani de la Orden
1
Michał Śmielak
2
Ildefonso Falcones
3
Bogdan Bartnikowski
4
Crawford Hollingworth, Cathy Tomlinson
5
Stephen King
6
John Grisham
7
Nat Cassidy
8
Kobi Yamada
9
Isabel Allende
10
Emma Angstrom
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia