Mieczysław Litwiński tam, gdzie Acroasis

9 stycznia we wrocławskiej Galerii Entropia Mieczysław Litwiniński zaprezentuje Acroasis – performans dźwiękowy na głos, khmerskie piszczałki ken, altówkę, harmonium i kilka innych.

Mieczysław Eligiusz Litwiński – kompozytor, multiinstrumentalista i śpiewak. Ukończył kompozycję w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Wykonywał swoją muzykę w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Iranie. Pisze pieśni, muzykę kameralną, baletową i teatralną. Śpiewa i gra wiele rodzajów muzyki na rozmaitych instrumentach – klasycznych, ludowych i orientalnych (m.in. perskich i chińskich). Wielokrotnie nagradzany (Bessie Award 1989, Kompozytor Roku w ankiecie słuchaczy American Public Radio 1986). Występował na wielu scenach m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, na Forum Trajana w Rzymie, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Isfahanie. Śpiewał solo i w chórach – m. in. Novi Singers, The Harmonic Choir. Wykładał w New York University, The New School, New York Open Center, w Uniwersytecie Księcia Witolda w Kownie, Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat prowadzi też warsztaty głosu. Wykonuje swoje pieśni również w duecie Sol et Luna, który koncertował w wielu krajach Europy oraz w Iranie. Duet śpiewa i gra również klasyczną muzykę perską, muzykę chińską oraz litewską.

Od wielu lat Litwiński gra muzykę improwizowaną i intuicyjną – był współzałożycielem grup Cytula Tyfun da Bamba Orkiester, Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej, od kilku lat współpracuje z grupą improwizujących kompozytorów – Kawalerowie Błotni.

We współpracy z Projektem Terenowym Teatru Węgajty realizował w różnych polskich krajobrazach spektakl-wędrówkę Missa Pagana we własnej reżyserii i z własną muzyką.

AudioEntropia to przestrzeń przeznaczona do działań, których podstawowym elementem jest dźwięk. Dźwięk wieloznaczny, przecinający różne media, dostępny w działaniu, geście lub instalacji. Jego granicę określa nasza wyobraźnia i prawa fizyki.

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.01.15, autor: blackrose)
Tagi: Mieczysław Litwiński, Acroasis, perfomans dźwiękowy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia