Pokaz filmu "Kultura remixu" zapowiadający wystawę "Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce" w Zachęcie

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie zaprasza 7 stycznia o godz. 18:00 na pokaz filmowy zorganizowany w ramach cyklu wydarzeń poprzedzających wystawę „Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce”.

Kultura remixu (RiP: A Remix Manifesto)
reż. Brett Gaylor
USA, 2009, 80 min

Ten film mówi o wojnie. Polem batalii jest internet – zapowiada Brett Gaylor, reżyser i aktywista internetu. Stronami w tej walce są wszyscy, podzieleni jednak na dwie grupy: popierających przestrzeganie praw autorskich (copyright) oraz ich nie uznających. Ci drudzy wyznają zasadę copyleft, swobodnego udostępniania treści intelektualnych. Tylko w ten sposób – ich zdaniem – poprzez dostęp do dorobku przeszłości i możliwość przetwarzania go, może powstawać współczesna kultura.

Sztandarowym reprezentantem takiego działania jest Girl Talk, muzyk miksujący i przerabiający całą klasykę muzyki rozrywkowej. Girl Talk wyjmuje z utworów krótkie kawałki i miesza je w nową całość. Wirtuozeria, z jaką to robi, błyskawicznie uczyniła z niego gwiazdę klubowego podziemia. Reżyser zastanawia się, czy ta metoda odzwierciedla postawę całego pokolenia wychowanego na internecie, czy Girl Talk jest po prostu bardzo zdolnym i zdeterminowanym, ale odosobnionym w swoim postępowaniu piratem.
(opis za dystrybutorem)


Wystawa „Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce” (marzec – maj 2015)

Wystawa dotyczy zagadnienia zawłaszczeń, zapożyczeń, przetwarzania, remiksowanie i samplowanie kultury, co w języku angielskim określa się najczęściej terminem appropration art. Ta swoista praktyka twórcza jest strategią uprawianą przez artystów od czasów awangardy z pocz. XX wieku. W Zachęcie zostaną zaprezentowane prace i strategie artystyczne w kontekście historycznym – od najbardziej znanych dzieł z końca lat 70. po współczesne praktyki twórcze. Wystawa sformułuje pytania odnoszące się do kwestii oryginalności, kopii i reprodukcji, przywłaszczania prac w świetle prawa autorskiego czy w końcu kwestii najistotniejszej, jaką jest problem wolności artystycznej.

kuratorka Maria Brewińska

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.12.2014, autor: blackrose)
Tagi: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Pokaz filmu, Kultura remixu, Zachęta, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasabian
2
Bring Me The Horizon
3
The Rolling Stones
4
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
5
Sienna Spiro
6
Muse
7
Tarja
8
Suki Waterhouse
9
The Pretty Reckless
10
Evanescence
1
Sébastien Vaniček
2
Yann Gozlan
3
Sang-il Lee
4
Gabriele Muccino
5
Olivia Wilde
6
Christopher Nolan
7
Quentin Dupieux
8
Steven Spielberg
9
Stéphane Demoustier
10
Bart Schrijver
1
Adele Parks
2
Sandra Nikoniuk
3
Marcel Moss
4
Freida McFadden
5
Oliver Hilmes
6
Ishan Shivanand
7
Max Czornyj
8
Małgorzata Zielińska
9
Dorota Ponińska
10
Wioleta Błazucka
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia