POP! Festiwal startuje już w listopadzie

Już 7 listopada odbędzie się pierwsza edycja POP! Festiwalu. Na trzydniowe spotkanie z kulturą pop zaprasza do warszawskiego kina Iluzjon portal Dzika Banda.

POP! Festiwal to obecnie jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone kulturze popularnej. Celem pierwszej edycji festiwalu jest pokazanie odbiorcom, czym jest dobra kultura pop i jak do niej dotrzeć. Tematem przewodnim tej edycji będą mroczne historie z gatunku neo noir. W ramach festiwalu odbędą się pokazy klasycznych filmów tego nurtu i popkulturowe dyskusje z nagradzanymi pisarzami kryminałów. Podczas festiwalu swoją inaugurację będzie miała także literacka Nagroda im. Henryka Sienkiewicza.

Kultura popularna nie cieszy się w Polsce dobrą renomą. POP! Festiwal powstał po to, aby spróbować odczarować tę złą passę i wskazać przykłady dobrego popu. Nasza impreza ma ambicję stać się pierwszym w Polsce miejscem, które nie tylko celebruje popkulturę, ale także jej uczy – mówi Robert Ziębiński, dyrektor festiwalu.

Pierwsza edycja będzie poświęcona popularnemu w latach 40. i 50. XX wieku stylowi neo noir, który z zasady nigdy nie kończy się happy endem. Bohaterami są prywatni detektywi, hipnotyzujące femme fatale oraz zwykli ludzie, którzy przypadkowo zostali uwikłani w porachunki świata przestępczego – ostatecznie ciężko stwierdzić, czy są ofiarami czy dobrze rokującymi gangsterami.

Przez trzy dni w Kinie Iluzjon będą wyświetlane dawno nieprzywoływane klasyki neo noir m.in.: Widmo, Skamieniały las, Harry Angel, Indian Runner, Incepcja, Mad Detective. Na ekranie kinowym zadebiutują także mroczne produkcje telewizyjne. W sobotę odbędą się specjalne seanse, a w nich m.in.: Zakazane imperium, Detektyw oraz Banshee. Prawdziwą niespodzianką będzie premierowy pokaz fragmentów ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego Ziarno prawdy, która do kin wejdzie dopiero w styczniu 2015 roku.

Dla tropicieli nowych technologii i fanów doskonałego obrazu będzie coś wyjątkowego – po raz pierwszy w Polsce zostaną wyświetlone filmy w formacie 4K. W tej odsłonie zostaną wyemitowane m.in.: Spiderman, Taksówkarz, Elizjum, Pamięć absolutna, Ghostbusters oraz Bitwa o Los Angelses.

Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w emocjonujących dyskusjach na temat kanonu kobiecego w literackim kryminale, wpływie literatury kryminalnej na styl ubierania się czy sprawdzających się proroctwach fantastów. Oprócz tego razem z nagradzanymi pisarzami będzie można zastanowić się nad tym, dokąd zmierza polska literatura kryminalna oraz poznać prawdziwy kanon kryminału przygotowany przez Gaję Grzegorzewską. Zaplanowanym spotkaniom będą przewodzić znani i uznani pisarze – m.in. Katarzyna Bonda, Zygmunt Miłoszewski, Rafał Kosik.

Z myślą o starszych dzieciach zostaną zorganizowane gry i zabawy przybliżające zasady pisania czarnych kryminałów. Wszystko pod okiem Szymona Kloski i Pawła Kosika, którzy będą towarzyszyć debiutującym twórcom w pisaniu najlepszego dziecięcego kryminału.

Sobotni festiwalowy wieczór będzie bardzo emocjonujący dla popkulturowych pisarzy – tego dnia zostaną ogłoszone nominacje do I Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza, która zostanie przyznana w kwocie 40 000 zł za najlepszą powieść popkulturową w Polsce. W skład jury nagrody wchodzą: Leszek Bugajski, Katarzyna Nowakowska, Jakub Demiańczuk, Piotr Kofta, Szymon Kloska, Damian Gajda i Bartek Paszylk. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali w kwietniu 2015 roku.

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.11.14, autor: blackrose)
Tagi: POP! Festiwal, Warszawa, neo noir, kultura popularna
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia