Gombrowicz z przodu i z tyłu

Trzydniowa konferencja naukowa (od 20 do 22 października) Gombrowicz z przodu i z tyłu odbędzie się pod patronatem i z udziałem Rity Gombrowicz. Zaprasza Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny.

Od ostatniej dużej konferencji gombrowiczowskiej zorganizowanej w Polsce (przez Uniwersytet Jagielloński) mija właśnie dziesięć lat, więc spotkanie we Wsoli i w Radomiu będzie dobrą okazją do ponownego naukowego oglądu twórczości Witolda Gombrowicza oraz do międzypokoleniowej rozmowy o autorze Kosmosu. Konferencję otworzy Panel Gombrowiczowski, cykliczne wydarzenie organizowane przez MWG, zatytułowany: Jaki Gombrowicz po Kronosie? Moderatorem dyskusji będzie prof. Jerzy Jarzębski (UJ), a udział w niej wezmą: Rita Gombrowicz, Anders Bodegård oraz profesorowie Aleksander Fiut (UJ), Andrzej S. Kowalczyk (UW) i Józef Olejniczak (UŚ). Natomiast ostatniego dnia konferencji o książce Łukasza Tischnera (UJ) Gombrowicza milczenie o Bogu dyskutował z autorem będzie Maciej Nowak (KUL).

Nieco prowokacyjny tytuł konferencji to oczywiście nawiązanie do głośnej niegdyś książki Karola Zbyszewskiego Niemcewicz z przodu i z tyłu. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że zaprezentowane we Wsoli i Radomiu teksty o Gombrowiczu również wzbudzą gorące spory i potwierdzą, że twórczość Gombrowicza jest nadal inspirująca, a pisarz broni się przed gębą klasyka ze szkolnych podręczników.

Referaty wygłoszone na konferencji zostaną wydane w postaci książki, zaś debata otwierająca konferencję, będąca jednocześnie piątym już Panelem Gombrowiczowskim w cyklu organizowanym przez MWG, zostanie zarejestrowana i opublikowana w Internecie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.10.14, autor: blackrose)
Tagi: Gombrowicz z przodu i z tyłu, Muzeum Witolda Gombrowicza, konferencja naukowa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Gorillaz
2
Archive
3
Kwiat Jabłoni
4
Balu Brigada
5
Robbie Williams
6
Megadeth
7
Karnivool
8
Lech Janerka
9
Gaerea
10
Avatar
1
Jan Komasa
2
Maggie Gyllenhaal
3
Joachim Trier
4
Gan Bi
5
Łukasz Palkowski
6
David Borenstein, Pavel Talankin
7
Christophe Gans
8
Michel Franco
9
Chloe Zhao
10
Eva Libertad
1
Danielle Steel
2
Joseph Murphy
3
Gisela Pou
4
Bessel van der Kolk
5
António Lobo Antunes
6
Piergiorgio Pulixi
7
Mara Carollo
8
Roisin ODonnell
9
Katarzyna Puzyńska
10
Brianna Wiest
1
Weronika Zajkowska
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia